Skrzaty świąteczne – jak zrobić tą modną dekorację? Okazuje się, że można wykonać ją w kilka chwil i to bez posiadania szczególnych zdolności twórczych. Wystarczy zgromadzić potrzebne materiały i znaleźć chwilę czasu, aby przygotować dekorację. Warto też zastanowić się jak ów skrzat ma wyglądać oraz nad tym jaki powinien mieć rozmiar. Tą ostatnią kwestię warto uzależnić od tego w jakim miejscu ma zostać ustawiony. Jeśli świąteczny skrzat ma być częścią stroika świątecznego wówczas jego rozmiar nie może być zbyt duży. Jeżeli natomiast ma on stanowić samodzielną dekorację i zostać umieszczony na przykład na tarasie, pod choinką lub na podłodze obok lampionów, wówczas powinien być nieco większy, aby był dobrze widoczny. Do wykonania skrzata można wykorzystać skarpety, resztki materiałów, włóczkę ze starego, sprutego swetra lub szalika, futrzany kołnierz ze starego płaszcza i inne elementy odzieży, które w ten sposób mogą zyskać drugie życie.
Skrzaty świąteczne – jak zrobić bożonarodzeniową dekorację?
W ostatnim czasie wśród dekoracji na Boże Narodzenie modne stały się skrzaty świąteczne. Jak zrobić je samodzielnie? Czy może lepiej postawić na gotowe ozdoby, które można kupić w sklepach z dekoracjami i różnymi bibelotami? Z całą pewnością ta druga opcja pozwala zaoszczędzić czas. Jednak wykonanie takiego skrzata własnoręcznie jest zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące. Warto więc pokusić się o jego wykonanie krok po kroku. Na początek warto przygotować potrzebne materiały. Poza skarpetkami (najlepiej sprawdza się damska stopka), wełną, futerkiem i innymi fragmentami materiałów, należy też przygotować kilka guzików, klej na gorąco, sznurek lub nitki, kulkę waty lub ryż do wypełnienia, gumki recepturki, nożyczki, klej na gorąco, foliowy woreczek.
Skrzaty świąteczne – jak zrobić je krok po kroku?
Przygotowanie skrzata należy rozpocząć od przecięcia jednej ze skarpetek na poł w okolicy piętowej. Z odciętej części palcowej powstaną elementy skrzata. Reszta skarpetki jest niepotrzebna. Do woreczka należy przesypać ryż (do wykonania jednego skrzata średniej wielkości potrzeba około 300 g ryżu) i szczelnie zawiązać, aby mieć pewność że ryż się nie wyspie. Woreczek z ryżem będzie potrzebny do wykonania tułowia krasnala. W tym celu należy umieścić go w odciętej części palcowej skarpetki i zawiązać przy pomocy sznurka ewentualnie grubej nici lub też założyć na koniec skarpetki gumkę recepturkę. Czas na wykonanie nosa skrzata. Aby go zrobić należy przeciąć drugą skarpetkę w połowie długości. Do jednej z przeciętych części należy włożyć małą kulkę waty i zawiązać ją podobnie jak w przypadku tułowia krasnala. Druga część zaś posłuży do przywiązania nosa do korpusu skrzata. W tym celu można wykorzystać tak jak poprzednio sznurek, grubą nić lub gumkę recepturkę. Ważne aby nos skrzata przywiązywać dokładnie w miejscu zawiązywania tułowia. Dla ułatwienia nos krasnala można zastąpić pomponem który można przykleić lub przyszyć do tułowia.
Następnie należy rozpocząć przygotowanie brody z włóczki lub z futerka. Decydując się na pierwsze rozwiązanie paski włóczki należy przyklejać blisko siebie przy użyciu kleju na gorąco. Jeżeli zaś broda krasnala ma powstać z futerka, należy wyciąć je w kształt trójkąta a następnie przykleić klejem na gorąco. Wykonując panią skrzatową można dodatkowo zapleść dwa warkocze z włóczki i przykleić je po obu stronach czapki. Tą należy wykonać z drugiej z pary skarpetek, a konkretnie części ze ściągaczem, którą należy założyć na głowę skrzata. Pozostałą część uformować zaś przy pomocy igły i nici na kształt czapki świętego Mikołaja. Gotową czapkę należy przykleić do głowy krasnala tuż nad nosem. Gotowego skrzata można ozdobić przy pomocy guzików lub dekoracyjnych detali.
Skrzaty świąteczne – jak zrobić te modne dekoracje wywodzące się ze skandynawskiego klimatu? Okazuje się, że bardzo łatwo można je przygotować we własnym domu. Wystarczy para skarpetek, kilka skrawków materiału, nici, klej i coś do wypełnienia krasnala.