Jak wyczyścić szybę w kominku preparatami przygotowanymi w domu?
Szyba kominkowa bardzo szybko ulega zabrudzeniom, co jest oczywiście naturalne, bowiem stale jest narażona na dym podczas palenia w kominku. Z kolei brudna szyba wygląda nieestetycznie, dlatego warto ją regularnie czyścić. Warto więc wiedzieć jak wyczyścić szybę w kominku skutecznie, a przede wszystkim szybko aby oszczędzić czas. Jakimi środkami najlepiej wyczyścić szybę w kominku? Z powodzeniem sprawdzą się w tym przypadku domowe sposoby. Zabrudzenia z szyby kominkowej można bowiem usunąć za pomocą wilgotnej szmatki oraz białego popiołu, który został w palenisku komina. Jak wyczyścić szybę w kominku tym sposobem?
Wystarczy wetrzeć popiół w te miejsca szyby, które są osmolone. W ten sposób uzyskamy zbrylenie wtartego popiołu, co z kolei spowoduje, że zabrudzenia z szyby po prostu odpadną. Aby wykorzystać ten sposób na czyszczenie szyby kominkowej musimy się jednak upewnić, że w popiele nie pozostały większe kawałki drewna lub jakieś metalowe części. W przeciwnym razie możemy trwale porysować szybę. Ten sposób sprawdzi się w przypadku dość lekkich zabrudzeń. Natomiast jeśli zabrudzenia są silne, warto usunąć je za pomocą alkoholu. W tym celu najlepiej sprawdzi się alkohol wysokoprocentowy. Z powodzeniem usunie on nawet najbardziej smoliste zabrudzenia. Wystarczy nasączyć nim bawełnianą szmatkę i przetrzeć nią szybę, a na końcu wyczyścić nią suchą ściereczką.
Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, czynność można powtórzyć kilka razy. W razie konieczności warto rozważyć sięgnięcie po gotowe produkty do czyszczenia szyb kominkowych dostępne w zasadzie w każdym sklepie budowalnym. Ciekawą alternatywą dla jakichkolwiek środków czyszczących jest również wybór szyby samoczyszczącej, na której nie zostaje osad, pomimo palenia w kominku.
Czy można zapobiegać powstawaniu zabrudzeń na szybie kominkowej?
Istnieją pewne sposoby, które pomogą zapobiegać powstawaniu zabrudzeń szyby kominkowej. Przede wszystkim podczas palenia w kominku warto zadbać o dodatkowe źródło dopływu powietrza. W ten sposób większa część spalin będzie ulatywała wraz z dymem, a to z kolei spowoduje, że mniejsza ich ilość będzie osadzała się na szybie. Podobny efekt osiągniemy jeśli w kominku będziemy palić wyłącznie suchym drewnem.