Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Tapicerka samochodowa utrzymana w nienagannym stanie to marzenie każdego kierowcy. Jeśli chcesz, żeby świetnie się prezentowała, wymaga to regularnej pielęgnacji. Na tapicerce gromadzą się plamy i zanieczyszczenia, a także kurz. Do jej czyszczenia można używać drogich, specjalistycznych preparatów. Nie każdy jednak ma na to budżet i możliwości. Alternatywą są domowe sposoby, które są ogólnodostępne, a przy okazji równie skuteczne. Poznaj te najlepsze i wyczyść tapicerkę samodzielnie już dzisiaj!
Tapicerka w samochodzie – w jaki sposób ulega zabrudzeniom?
Wnętrze samochodu bardzo szybko ulega zabrudzeniom. Na fotelach gromadzi się kurz, roztocza, wsiąka w nie pot, robią się plamy z jedzenia i napojów spożywanych w pojeździe. Nieestetyczne i nieprzyjemne są zwłaszcza plamy z mleka i produktów nabiałowych. Podsufitka może ulec zabrudzenia na przykład pod wpływem otwierania gazowanego napoju, który czasami, nadmiernie wstrząśnięty, może wybuchnąć. Tapicerka brudzi się i przeciera także od ubrań. Z kolei na zagłówkach odkładają się włosy. W samochodzie gromadzi się też sierść, jeśli transportowane są zwierzęta. Duże zabrudzenia z czasem mogą uszkodzić tapicerkę i narazić cię na dodatkowe koszty, związane z jej renowacją.
Jak można zapobiegać zabrudzeniom tapicerki samochodowej?
Czy w jakiś sposób da się zapobiegać zanieczyszczeniom tapicerki? Nie da się tego całkowicie uniknąć, ale można spróbować podjąć pewne czynności profilaktyczne. Przede wszystkim warto wsiadać do pojazdu w suchych i czystych ubraniach. Przemoczone okrycie wierzchnie może farbować materiał na fotelach. Z kolei metalowe guziki mogą naruszyć powierzchnię foteli. Na wykładzinie podłogowej trzeba stosować odpowiednio dopasowane dywaniki, a w bagażniku gumową matę. Podczas przewożenia zwierząt warto zabezpieczyć fotele, wykładając na przykład koc.
Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Podstawowe informacje
Planujesz przystąpić do czyszczenia tapicerki? Zastanawiasz się, jak skutecznie usuwać plamy? Przede wszystkim warto dostosować sposób mycia i rodzaj użytych detergentów do rodzaju obicia. Zazwyczaj jest wykonane z materiału, weluru, zamszu, prawdziwej lub ekologicznej skóry. Jednak tapicerka to nie tylko obicie foteli, ale także podsufitka, wykładzina podłogowa i bagażnikowa oraz boczki drzwi. Planując gruntowne sprzątanie, pod uwagę trzeba wziąć wszystkie elementy.
Korzyści z domowych sposobów czyszczenia tapicerki
Domowe sposoby czyszczenia wnętrza pojazdu są bardzo skuteczne. Jakie jeszcze mają korzyści?
- są łatwo dostępne;
- w pełni bezpieczne;
- nie powodują podrażnień, nawet wśród dzieci i alergików;
- naturalne i ekologiczne;
- tanie i ekonomiczne;
- równie skuteczne, co specjalistyczne preparaty.
Jak często odkurzać samochód?
Jeśli chcesz gruntownie wysprzątać samochód, musisz go najpierw odkurzyć. Dotyczy to zarówno obicia materiałowego, jak i skórzanego. Dopiero tak przygotowaną tapicerkę można wyprać. Odkurzanie jest zalecane standardowo co 2 tygodnie, chyba że jest potrzeba, aby robić to częściej. Jakie są jeszcze inne zasady odkurzania tapicerki?
- Wyciągnij wszystkie dywaniki, maty i wycieraczki. Dokładnie je wytrzep, odkurz i umyj;
- Odkurz podłogę samochodu, nie omijając żadnych zakamarków;
- Następnie odkurz dokładnie fotele, zagłówki i boczki;
- W trudno dostępne miejsca możesz dostać się za pomocą wąskiej szczotki, w którą powinien być wyposażony odkurzacz;
- Dokładnie odkurzenie wnętrza pojazdu to podstawa udanego procesu czyszczenia!
Rodzaje tapicerek
Sposób mycia tapicerki uzależniony jest od jej rodzaju. Jeśli chcesz usunąć zanieczyszczenia nie tylko skutecznie, ale też bezpiecznie, musisz wziąć to pod uwagę. Najpopularniejsze rodzaje tapicerek to:
- materiałowa;
- welurowa;
- tapicerka z alcantry;
- skórzana.
Pranie tapicerki samochodowej
Zastanawiasz się, jak wyczyścić tapicerkę w aucie? Każdy materiał inaczej reaguje na konkretny środek czyszczący, dlatego przed rozpoczęciem całej procedury warto wykonać próbę na małym fragmencie tapicerki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że tapicerka nie odbarwi się i nie zniszczy. Warto też pamiętać, żeby wyprać tapicerkę w całości, a nie tylko zaplamiony fragment. Nie wszystkie zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem, dlatego czyszczenie tapicerki samochodowej najlepiej przeprowadzać kompleksowo.
Sposoby czyszczenia tapicerki materiałowej
Zastanawiasz się, jak wyczyścić tapicerkę i trwale usunąć plamy? Wiele produktów, które będą do tego przydatne, znaleźć można w kuchni. Podstawą jest szmatka i gąbka. Co poza tym możesz wykorzystać do samodzielnego prania tapicerki?
- płyn do naczyń – uniwersalny środek, który świetnie poradzi sobie z najbardziej uporczywymi plamami, na przykład z tłuszczu lub smaru;
- ocet – do litra wody dodaj kilka łyżek octu, tak przygotowany roztwór sprawdzi się, jeśli musisz usunąć zacieki i plamy z kawy, herbaty, mleka, a nawet wymiotów;
- soda – przygotuj papkę z sody i wody, którą rozłóż na brudnym miejscu, po kilku godzinach usuń środek zwilżoną ściereczką;
- talk – poradzi sobie z tłustymi plamami, na przykład po maśle lub margarynie, wystarczy posypać nim powierzchnię, pozostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć;
- sok z cytryny – świetnie sprawdzi się w połączeniu z wodą w formie sprayu, pozwoli usunąć bakterie i roztocza, odświeży wnętrze auta i nada przyjemny zapach;
- amoniak – wymieszaj go z wodą, takiej mieszanki możesz użyć do przetarcia plam po alkoholu.
Po użyciu każdego z preparatów trzeba pozwolić wilgotnej tapicerce wyschnąć.
Oczyszczanie skórzanej tapicerki
Czyszczenie tapicerki skórzanej – jak poprawnie je wykonać? Podstawą jest wybranie odpowiedniego środka myjącego. Z ogólnodostępnych środków sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Poza tym warto skorzystać z dostępnych na rynku mleczek, pianek i balsamów, które są przeznaczone specjalnie do mycia i pielęgnacji tapicerki ze skóry.
Wiesz już, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie. Jeśli chcesz samodzielnie wyprać tapicerkę samochodową, skorzystaj z zaproponowanych przez nas metod. Każda z nich jest skuteczna, a do tego niedroga. Jednak jeśli czujesz, że to wyzwanie jest ponad twoje siły, warto oddać auto w ręce profesjonalistów, którzy szybko i sprawnie usuną brud z wnętrza samochodu.