Niemal każdy opiekun kota wie, że mocz tego zwierzaka pozostawia nieprzyjemny zapach, który stosunkowo długo utrzymuje się na meblach i dywanach. Szczególnie uporczywy jest zapach moczu kocurów niewykastrowanych i zwierząt chorujących na nerki. Zwykłe przetarcie powierzchni ręcznikiem papierowym z detergentem zazwyczaj nie wystarcza. Sprawdź, jak usunąć zapach moczu kota!
Jak usunąć zapach moczu kota? Domowe sposoby na koci mocz
Koty nierzadko załatwiają swoje potrzeby poza kuwetą. Choroba, czy nawet krótkotrwały stres mogą sprawić, że zwierzak zacznie oddawać mocz w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Skutkuje to plamami oraz zapachem, który trudno wywabić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się kociego moczu domowymi sposobami.
Soda oczyszczona – na zapach i plamy
Przykry zapach związany z oddaniem moczu przez kota można spróbować neutralizować z pomocą środków dostępnych niemal w każdym domu. Mowa tu sodzie oczyszczonej – można z niej wykonać prostą pastę. Wystarczy sporządzić roztwór z wodą w takich proporcjach, aby powstała gęsta masa, którą następnie należy wetrzeć w plamę po moczu widoczną na dywanach, kanapach, czy innych meblach. Następnie trzeba pozostawić ją na jakiś czas i ściągnąć odkurzaczem lub, jeśli jest jeszcze mokra, szmatką.
Roztwór octu i wody
Nieprzyjemne zapachy kociego moczu z kanapy, czy dywanu można również skutecznie usuwać za pomocą wody z octem. Roztwór z wodą w proporcji 1:2 pomoże usunąć mocz i jego nieprzyjemną woń. Chociaż nie każdy lubi zapach octu, z pewnością bije on na głowę smród moczu.
Jak usunąć zapach moczu poza kuwetą? Neutralizatory
W niemal każdym sklepie zoologicznym można kupić specjalne środki – neutralizatory zapachów kota lub psa. Produkty tego typu zawierają specjalne enzymy, które rozpuszczają kryształki kwasu moczowego. W ten sposób usuwają nawet intensywny zapach kociego moczu poza kuwetą.
Regularne usuwanie żwirku sprawia, że zapach z kociej kuwety jest niemal całkowicie niewyczuwalny. Załatwianie przez kota potrzeb fizjologicznych poza kuwetą ma podłoże zdrowotne lub behawioralne, dlatego w takiej sytuacji koniecznie trzeba zatroszczyć się o swojego zwierzaka.
Woń kociego moczu jest trudna do usunięcia i wyjątkowo nieprzyjemna. Jeżeli chcesz się jej pozbyć, możesz skorzystać z dostępnego w sklepie zoologicznym neutralizatora kociego moczu lub z domowych sposobów, takich jak na przykład pasta z sody oczyszczonej, czy roztwór z wody i octu. Zwiększa to szansę na uratowanie tapicerki, czy innych elementów wyposażenia domu.