W okresie przedświątecznym wiele osób zastanawia się jak zrobić stroik świąteczny, który można postawić na stole. Nie brakuje też pytań o to, jak zrobić wianek świąteczny do zawieszenia na drzwiach. Inspiracji na ich wykonanie można poszukać w sieci lub skorzystać z własnych pomysłów. Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z pachnącymi gałązkami choinki, dlatego to właśnie one powinny być bazą, którą należy wykorzystać do stworzenia stroików bożonarodzeniowych. Jako ozdoby można wykorzystać dowolne elementy dekoracyjne będące symbolem świąt. Mogą być gotowe (na przykład bombki) lub naturalne (szyszki, laski cynamonu czy też suszone pomarańcze). Tę samą metodę można wykorzystać, szukając pomysłu na to, jak zrobić stroik na stół czy każdy inny rodzaj dekoracji. Sprawdź, od czego zacząć i co zrobić, by tego typu dekoracje bożonarodzeniowe przyciągały uwagę.
Jak zrobić stroik świąteczny? Zacznij do podstawy!
Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zrobić stroik świąteczny, powinien pamiętać, że podstawą do jego stworzenia jest baza, do której można wbijać lub doklejać przeróżne ozdoby. Do wykonania stroika najlepiej użyć świeżych gałęzi sosny lub świerku. Przygotowana z nich dekoracja nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale też cudownie pachnieć, przywołując świąteczny klimat. Pocięte gałązki można umieścić w doniczce, zapleść w wieniec lub ułożyć na podstawku. Decydując się na zrobienie stroika w doniczce lub na podstawce, trzeba wykorzystać gąbkę florystyczną przeznaczoną do układania kwiatów. Taką gąbkę można bowiem moczyć, dzięki czemu stroik z gałązek zachowa świeżość i estetyczny wygląd przez dłuższy czas.
Jak zacząć komponowanie stroika bożonarodzeniowego?
Jak zrobić dekoracje świąteczne na stół lub do postawienia w innym miejscu, które przybiorą formę stroika?
- Przed przystąpieniem do pracy gąbkę należy odpowiednio przygotować.
- Przy pomocy nożyka należy nadać jej odpowiedni kształt, zmniejszając ją do rozmiarów odpowiadających wielkości doniczki lub podstawki. Powinna ona ściśle przylegać do ich brzegów.
- Wykonując stroik na podstawce, gąbkę warto dodatkowo wzmocnić, oplatając ją wraz z podstawką sznurkiem lub cienkim drutem. Zabieg ten pozwoli uniknąć rozerwania gąbki pod wpływem ciężaru gałązek i sprawi, że dekoracja będzie bardziej stabilna.
- Gałązki świerku lub sosny należy przy pomocy sekatora pociąć na różne długości.
- Dłuższe gałązki należy mocować od dołu, stopniowo sięgając po coraz krótsze i uformować w ten sposób gęstą kopułę.
W jaki sposób przejść do wykonania wieńca DIY na Boże Narodzenie?
Wiesz już, jak zrobić stroik świąteczny. Podobną podstawę ze świeżych gałązek sosny lub świerku należy także wykonać, jeśli tworzysz wieniec bożonarodzeniowy.
- Aby nadać mu odpowiedni kształt, można wykorzystać gotowe kółko z wikliny lub wyciąć samodzielnie koło z otworem w środku z grubego kartonu.
- Następnie koło należy w kilku miejscach opleść sznurkiem lub drutem, którego końcówki należy związać, co pozwoli skutecznie mocować gałązki, formując je w wieniec.
- Ułożoną pierwszą warstwę należy ponownie opleść, tak aby gałązki ściśle do siebie przylegały, zasłaniając w ten sposób koło do którego są przymocowane. Gałązki te powinny być nieco dłuższe, aby można je było łatwiej formować.
- Do tak przygotowanej bazy należy mocować krótsze gałązki. Powinny one wystawać poza obwód koła, tworząc nieregularny kształt. Im więcej gałązek, tym wieniec będzie pełniejszy.
Jak zrobić świąteczny stroik? Zaufaj swojej kreatywności!
Kiedy podstawa jest już gotowa, nie warto dłużej zastanawiać się jak zrobić świąteczny stroik, tylko trzeba od razu zacząć działać. Stroik wykonany własnoręcznie prezentuje się naprawdę wspaniale bez względu na to, jaki rodzaj dekoracji się w nim znajduje. Warto więc zaufać własnej intuicji i potraktować wykonanie bożonarodzeniowej dekoracji jako dobrą zabawę. W stroiku na stół warto umieścić świeczkę, którą będzie można zapalić podczas świątecznego biesiadowania. Aby trzymała się ona stabilnie, jej spód można opleść drucikiem, a jego koniec wbić w gąbkę pomiędzy gałązki lub też wbić w jej spód długą wykałaczkę, którą następnie należy umieścić pośrodku stroika. Niewielkie stroiki lepiej będą prezentowały się bez świeczki, ozdobione wyłącznie drobnymi elementami dekoracyjnymi. Do żywych gałązek najlepiej przyklejać je klejem na gorąco, dzięki którym będą mocno się trzymały. Ta sama zasada dotyczy przyklejania ozdób do wieńca.
Ozdób bożonarodzeniowych nie brakuje, a niektóre są naprawdę imponujące, np. skrzaty świąteczne. Jak zrobić takie dekoracje, także warto wiedzieć. Jeśli chodzi o temat, który poznałeś powyżej, stroiki można ozdabiać na różne sposoby, posługując się gotowymi ozdobami. Bombki, gwiazdeczki, kokardki, brokatowe listki, sztuczne gwiazdy betlejemskie, a nawet sztuczny śnieg to ciekawe propozycje. Można też użyć naturalnych ozdób, do których należą na przykład suszone owoce, szyszki, laski cynamonu, gwiazdki anyżu.