Stało się – dokonałeś wyboru w kwestii kuchenki i padło na indukcję. Wiesz już, jakie urządzenie chcesz kupić lub może nawet masz je w domu. Kolejnym krokiem jest podłączenie płyty indukcyjnej do sieci elektrycznej, które omówimy w tym poradniku. Jeśli posiadasz przynajmniej podstawową wiedzę o instalacji elektrycznej to z instrukcją sprzętu i pewną wiedzą prawdopodobnie ci się to uda. Jeśli jednak z prądem nie jesteś za pan brat, nie masz pojęcia o łączeniu przewodów, to najlepiej zainwestuj około 150-200 zł w usługi elektryka i śpij spokojnie!
Podłączenie płyty indukcyjnej do sieci elektrycznej
Płyty indukcyjne mogą być przystosowane pod napięcie 230V, 400V lub 230/400V. Aby podłączyć urządzenie 400V, niezbędna jest instalacja 3-fazowa, a nie każdy taką sieć posiada. Ze względu na to, że indukcja może powodować obciążenie instalacji, niezależnie od urządzenia zaleca się podłączyć ją na osobnym obwodzie elektrycznym. Warto tak uczynić nawet w sytuacji, gdy płyta posiada już zamontowaną wtyczkę do gniazdka. Jeżeli płyta nie ma takiej wtyczki, wówczas konieczne będzie zamontowanie przewodu o właściwym przekroju.
Gwarancja urządzenia
Każde urządzenie ma instrukcję, którą nie zawsze z chęcią czytamy. Jednak w przypadku indukcji będzie to konieczne, ponieważ jeżeli sprzęt zostanie podłączony źle, nastąpi utrata gwarancji, nawet jeżeli płyta będzie działać. Co więcej, większość popularnych producentów wymaga, aby podłączenie indukcji wykonał elektryk z uprawnieniami i wydał stosowne poświadczenie. Jeśli nie będziemy mieli takiego poświadczenia, możemy mieć spory problem z oddaniem urządzenia na gwarancję w przypadku awarii.
Schemat podłączenia
Jeśli z jakichś powodów zdecydujesz się na samodzielny montaż, konieczna będzie wspomniana już wcześniej instrukcja urządzenia. Tam z pewnością znajduje się schemat. Dotyczy to urządzeń z możliwością podłączenia pod instalację jednofazową, jak i do instalacji 3-fazowej. Schemat ten jest właściwy tylko dla konkretnego modelu płyty indukcyjnej, a więc zawsze należy korzystać z instrukcji urządzenia, które w danym momencie chcemy podłączyć.
Jakie kable?
Montaż płyty indukcyjnej wymaga zastosowania przewodów o konkretnym przekroju, a informację na ten temat znajdziemy oczywiście w instrukcji urządzenia. Zwykle wygląda to następująco:
- Dla instalacji 230V (zasilanie jednofazowe): przewód 3 x 4 mm2;
- dla instalacji 400 V (zasilanie trójfazowe): przewód 5 x 2,5 mm2.
W instrukcji urządzenia znajduje się też kluczowa informacja dotycząca tego, jakie zabezpieczenie przeciwnapięciowe należy zastosować w tym konkretnym przypadku.
Podłączenie płyty indukcyjnej 230 V
W przypadku samodzielnego podłączenia płyty indukcyjnej 230 V, czyli do instalacji 1-fazowej, trzeba będzie połączyć trzy przewody instalacji elektrycznej z przewodami urządzenia według kolorów izolacji. Można to zrobić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mamy pewność, że instalacja elektryczna została wykonana poprawnie.
Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V
Jeżeli płyta indukcyjna pozwala na podłączenie do instalacji trójfazowej, co nie jest regułą, wówczas konieczne jest ocena naszej instalacji elektrycznej, w szczególności przekroju przewodów zasilających. Aby wykonać podłączenie przewodów, należy wrócić do instrukcji urządzenia i zapoznać się ze schematem. W przypadku takiej płyty sprawa nieco się komplikuje, a niebezpieczeństwo rośnie, dlatego jeśli masz jakąkolwiek trudność, najlepiej zamów uprawnionego elektryka. Kilkaset złotych w kieszeni z pewnością nie jest warte poważnej utraty zdrowia lub w najgorszym przypadku życia.
Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej – czy warto?
Samodzielne podłączenia sprzętu takiego jak płyta indukcyjna bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nigdy nie jest najlepszym pomysłem, gdyż wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla zdrowia i życia. Jednak to nie wszystko, ponieważ jeśli nie znamy się na instalacjach elektrycznych i sprzęcie AGD to również ryzykujemy jego uszkodzenie. Biorąc pod uwagę, że płyta indukcyjna nie jest małym wydatkiem, takie postępowanie również okazuje się pozbawione sensu. Większość producentów wyraźnie zabrania samodzielnego podłączania płyty indukcyjnej, szczególnie przy instalacji 400V, grożąc utratą gwarancji. Jeśli tak jest w przypadku naszego urządzenia, to również musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy oszczędzić na usługach fachowca, jednocześnie ryzykując brak należnej nam pomocy serwisu w razie awarii sprzętu.
Podłączenie płyty indukcyjnej zawsze należy wykonywać ściśle według schematu instalacji, znajdującego się w instrukcji urządzenia. Jeżeli takiego schematu nie ma, to już nie ma się co zastanawiać nad samodzielnym podłączeniem urządzenia, tylko trzeba się skontaktować z elektrykiem z odpowiednimi uprawnieniami.