Chcąc usunąć z nawierzchni piasek, mech, tłuste plamy i innego rodzaju zanieczyszczenia niszczące jego estetyczny wygląd, można użyć myjki ciśnieniowej. Co jednak, jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, a zabrudzenia spędzają ci sen z powiek? Spróbujmy zatem domowych sposobów na to, jak wyczyścić kostkę brukową.
W skrócie:
- Myjki ciśnieniowe lub silny strumień wody z węża najlepiej czyszczą kostkę brukową. ✨
- Do usunięcia trudnych plam, dobrze sprawdzą się ocet lub płyn do mycia naczyń. ✨
- Chwasty trzeba niestety usunąć ręcznie. Możesz to zrobić za pomocą scyzoryka. ✨
- Jeśli próbował_ś już wszystkie a bruk wciąż wygląda źle, czas wezwać ekipę do czyszczenia. ✨
Czyszczenie kostki brukowej z chwastów
Niestety, istnieje wiele roślin, które bardzo chętnie wyrosną nawet na tak niesprzyjającym podłożu jak cement lub innego rodzaju nawierzchnia, zwykle niekojarzona z ogrodnictwem. Małe zielone kępki psują estetykę korzystania z danego miejsca w ogrodzie, dlatego też mycie kostki brukowej warto zacząć od ręcznego usunięcia ze spoin pomiędzy jej kawałkami kępków trawy oraz wielu innych roślin.
Jak wyczyścić kostkę brukową z chwastów? Możesz użyć scyzoryka lub niepotrzebnego noża kuchennego. Ostrożnie podważaj niechciane rośliny i wyrywaj je z korzeniami, by za chwilę nie musieć powtarzać czynności. Kawałki cementu i ziemi zamieć, a miejsca po wyrwanych chwastach zasyp żwirem lub zacementuj. Dopilnuj, by w szczelinach nie zostało przestrzeni na ponowne odrastanie nieproszonych gości.
Jak wyczyścić kostkę brukową z odchodów?
Niestety, ptaki oprócz raczenia nas pięknymi trelami, pozostawiają po sobie plamy z odchodów, które po zaschnięciu wyjątkowo trudno oczyścić. Można to zrobić strumieniem wody pod ciśnieniem. Jeśli dysponujesz wężem ogrodowym – to zdecydowanie dobry moment na to, by go użyć. Chcąc umyć do czysta ptasie odchody, podczas polewania wodą szoruj zabrudzone miejsca drucianą szczotką, którą dostaniesz niemal w każdym ogrodniczym sklepie.
Pomocny w czyszczeniu kostki brukowej może być także płyn do mycia naczyń. To jeszcze wciąż niedoceniany w ogrodowych porządkach detergent, który prawie każdy z nas posiada w domu. Nie używaj go zbyt dużo, by woda po jego spłukiwaniu nie dostała się w zbyt dużej ilości na trawnik lub rabatę z kwiatami.
Porada Pani Domu ✨
Kiedy w jednym miejscu pojawi się dużo odchodów, a nie masz węża lub myjki, możesz użyć sody a octem. Posyp sodą odchody, a następnie zalej octem (lub sokiem z cytryny). Zgarnij mop, i przetrzyj przestrzeń kolistymi ruchami. Na koniec, spłucz wszystko wiadrem wody!
Uporczywe plamy z gumy do żucia
Ostatnie co nam zostało to jak wyczyścić kostkę brukową z gumy do żucia. Co prawda kultura (a czasem nawet i prawo) nakazuje wyrzucanie jej do śmietnika, jednak wciąż wiele osób woli ją po prostu wypluć. Stanowi to nie tylko zagrożenie dla zwierząt żyjących w ogrodzie, ale także może sprawić nieprzyjemną niespodziankę nam, np. przyklejając się do podeszwy nowych butów.
Guma do żucia po zaschnięciu jest trudna do usunięcia, zwłaszcza jeśli nasza kostka brukowa ma nieregularny kształt i mnóstwo wrębów. Można jednak temu zapobiec, usuwając każdą gumę nożykiem. To stosunkowo żmudna praca, jednak czysty podjazd zdecydowanie jest wart zachodu.
Kiedy wezwać specjalistyczną ekipę do czyszczenia kostki brukowej?
Nie jest tajemnicą, że powierzchnia kostki wymaga od czasu do czasu specjalistycznych zabiegów, takich jak piaskowanie lub impregnacja. Zaprawa pomiędzy kostkami z czasem ulega erozji i wymaga wzmocnienia, co nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić sami.
Ekipa fachowców dysponuje środkami o działaniu bardziej zaawansowanym niż nasz domowy sprzymierzeniec w porządkach – ocet. Poza tym nalot, który z czasem tworzy się na kostce, wymaga specjalistycznego zdejmowania. Aby uniknąć wykwitów i porostów, należy od czasu do czasu zwrócić się o pomoc do specjalistów, by efektywnie oczyścić przestrzeń wokół domu.
Impregnacja kostki brukowej jest bardzo ważna, podobnie jak jej systematyczne mycie. Obie czynności możesz próbować wykonać samodzielnie, jednak w zależności od czasu, jaki upłynął od ostatnich porządków, możesz potrzebować fachowej pomocy. Nie obawiaj się po nią sięgnąć, jednak wcześniej spróbuj nieco bardziej żmudnych, ale nie mniej efektywnych sposobów na usuwanie zabrudzeń z podjazdu. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom nawierzchnia z kostki brukowej znów będzie wyglądać estetycznie.
Najczęściej zadawane pytania
Czy ocet niszczy kostkę brukową?
Nie 🙂
Jak pozbyć się zielonego nalotu na kostce brukowej?
Octem! Nierozcieńczony będzie najlepszy. Wystarczy zalać nalot octem, wytrzeć gąbką lub szczotką, a następnie spłukać wodą.
Jak wyczyścić kostkę brukową z oleju?
Jeśli plama jest bardzo świeża, należy ją polać gorącą wodą. Przetrzyj ścierką miejsce plamy, olej powinien zniknąć. Jeśli olej wylał się już jakiś czas temu, najlepszym sposobem będzie myjka ciśnieniowa. Zanim jej użyjesz, polej plamę płynem do mycia naczyń.