Jak wyczyścić okulary? To proste! Dowiedz się, jak dbać o okulary, aby służyły przez lata

Jak wyczyścić okulary, aby spełniały swoje zadanie? W jaki sposób dbać o przejrzystość soczewek i czystość oprawek? Skorzystaj z naszego poradnika, a twoje okulary będą wyglądały jak nowe!
Alicja Kisiak
jak wyczyścić okulary

Osób noszących okulary korekcyjne systematycznie przybywa. Nic dziwnego, spędzamy coraz więcej czasu przed monitorami komputerów i wyświetlaczami smartfonów. Problem ze wzrokiem mają też dzieci i młodzież. Zakup dobrych i ładnych okularów, a także wizyta u okulisty, to spory wydatek. Dlatego warto dbać o szkła i oprawki korekcyjne, a także o okulary przeciwsłoneczne. One także pełnią ważną rolę w ochronie wzroku. A zatem jak wyczyścić okulary? Który sposób jest najlepszy? Czytaj dalej.

Poznaj rodzaje okularów

To od rodzaju szkieł i oprawek zależy w pewnej mierze sposób, w jaki należy dbać o okulary. Warto więc rozróżniać ich podstawowe rodzaje

  • okulary z soczewkami bez powłok ochronnych;
  • okulary z powłokami ochronnymi;
  • okulary jednoogniskowe – korygują krótkowzroczność lub dalekowzroczność;
  • okulary progresywne – mają soczewki wieloogniskowe do dali i do czytania jednocześnie;
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – chronią wzrok i ułatwiają widzenie w słoneczne dni lub podczas śnieżnej zimy.

Podział okularów ze względu na rodzaj oprawek

W tym przypadku wyróżnia się okulary metalowe, plastikowe, drewniane, druciane i rogowe. Są też okulary, których szkła nie mają oprawek, tylko mostek i zauszniki. To tak zwane patentki, bardzo lekki i niemal niewidoczny na twarzy rodzaj okularów. Wszystkie oprawki okularów możesz myć w wodzie z mydłem. Chcesz oczyścić z brudu trudno dostępne miejsca? Możesz użyć do tego szczoteczki do zębów. Uważaj przy tym, aby nie wygiąć zauszników.

Dlaczego okulary tak szybko się brudzą?

Zarówno soczewki, jak i ich obudowa, łatwo przejmują ze skóry twarzy pot i sebum, a w przypadku pań również drobinki kosmetyków do makijażu. Ponadto na okularach osadza się kurz i inne zanieczyszczenia z otoczenia. Osoba nosząca je często poprawia sobie okulary na nosie, dotykając ich dłonią i palcami, które rzadko kiedy są idealnie czyste. Zdarza się, że zaplami je jakaś substancja podczas przygotowania posiłku albo dotknie ich małe dziecko brudnymi rączkami. Poza tym wiele osób niewłaściwie przechowuje okulary, kładąc je gdziekolwiek bez etui albo luzem wrzucając do torebki. Grozi to trwałym zniszczeniem obudowy i zarysowaniami soczewek.

Co warto wiedzieć o powłokach ochronnych szkieł?

Nowoczesne okulary wyglądają nie tylko ładnie i podkreślają owal twarzy, ale są też bardzo wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Umożliwiają to dodatkowe chroniące je warstwy:

  • filtr UV – znany z letnich okularów, chroni wzrok przed oślepiającym słońcem;
  • warstwa antyrefleksyjna – zabezpiecza przed blaskiem padającym z szyb, monitorów i wyświetlaczy, niezastąpiona dla kierowców i osób spędzających dużo czasu przed komputerem;
  • warstwa utwardzająca – poprawia trwałość soczewek, zalecana zwłaszcza dzieciom;
  • warstwa samoczyszcząca – do soczewek przylega mniej brudu i kurzu, łatwiej też je czyścić;
  • warstwa hydrofobowa – nie przyjmuje potu ani kropli deszczu, chroni szkła przed zaparowaniem.

Jak czyścić okulary szybko, skutecznie i bez smug?

Przygotuj letnią wodę z delikatnym płynem do mycia naczyń oraz suchą ściereczkę z mikrofazy, którą dostałeś od optyka. Gdy detergent rozpuści zanieczyszczenia, opłucz okulary pod bieżącą wodą i przetrzyj je do sucha. Jeśli nie masz akurat dostępu do wody, możesz czyścić okulary miękką ściereczką z mikrofibry. Są jednak lepsze sposoby. Podczas pracy i w podróży sprawdzą się nawilżane chusteczki do czyszczenia szkieł, ale tylko takie z salonu optycznego. Te z supermarketu zawierają alkohol, który łatwo może uszkodzić soczewki. W salonie kupisz też specjalny płyn do czyszczenia okularów. Jest praktyczny i poręczny. Usuwa wszystkie zabrudzenia i nie pozostawia smug.

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Okulary z powłokami ochronnymi oczyścisz, stosując przeznaczone do tego chusteczki od optyka. Sprawdzi się też doskonale woda z delikatnym płynem do naczyń. Nie przecieraj okularów na sucho ręcznikiem kuchennym, chusteczką higieniczną ani kawałkiem bluzki, bo możesz uszkodzić delikatną warstwę ochronną albo porysować powierzchnię soczewek. Z tego samego powodu nie wolno używać środków zawierającymi alkohol.

Czy da się uniknąć zarysowań na soczewkach okularowych?

Tak, pod warunkiem, że będziesz obchodzić się z nimi delikatnie. Oto kilka zasad dotyczących użytkowania okularów:

  • myj je tylko środkami do tego przeznaczonymi;
  • wycieraj szmatkami z mikrofazy, bo nie rysują powierzchni;
  • nie kładź byle gdzie okularów szkiełkami do dołu i nigdy nie trzymaj ich luzem w szufladzie ani w torebce;
  • przechowuj je tylko w etui;
  • nie pozwalaj dzieciom bawić się nimi;
  • unikaj noszenia letnich okularów na włosach zamiast opaski lub zaczepionych na bluzce. Ryzykujesz wtedy, że spadną i porysują się lub trwale uszkodzą.

Niewielkie rysy możesz usunąć w domu za pomocą pasty z sody lub pasty do zębów.

Zleć optykowi czyszczenie i polerowanie

Brudne okulary wyglądają nieestetycznie i znacznie pogarszają komfort widzenia. Poza tym mogą przyczyniać się do problemów dermatologicznych ze skórą twarzy. Jeśli chcesz odświeżyć okulary i przedłużyć ich trwałość, udaj się do salonu optycznego i poproś o mechaniczne oczyszczenie i wypolerowanie soczewek. Specjaliści używają do tego specjalnej myjki ultradźwiękowej, która usuwa kurz i osad, a także niewielkie ryski.

Wiesz już, jak wyczyścić okulary. Utrzymanie w czystości okularów bywa kłopotliwe. Jednak łatwiej je umyć, niż potem usunąć rysy. Podobnie jest z obudową, zwłaszcza druciane zauszniki łatwo się wyginają. Warto pamiętać, aby trzymać okulary za mostek.

Archiwum: czerwiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts