Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z artvitra.pl
Organizacja lodówki w pigułce:
- Odpowiednie rozmieszczenie i przechowywanie produktów spożywczych sprawia, że dłużej zachowują swoją świeżość.
- Szklane pojemniki są idealne do trzymania jedzenia w lodówce.
- Niektórych owoców i warzyw nie powinno się wkładać do lodówki.
- Ważną kwestią jest regularne mycie chłodziarki, przynajmniej raz w miesiącu.
Prawidłowa organizacja lodówki – jak rozmieścić żywność na półkach?
Nigdy nie wiesz, co gdzie trzymać w kuchni, a zwłaszcza w lodówce? Oto kilka praktycznych porad:
- drzwi lodówki – najcieplejsze miejsce o dużej zmienności temperatur, przechowuj tutaj soki, napoje, dżemy, sosy, ketchup, majonez, musztardę;
- najwyższe półki – mają najwyższą temperaturę, przechowuj tutaj ugotowane potrawy, produkty do szybkiego spożycia, na przykład resztki posiłków;
- środkowe półki – przechowuj tutaj przede wszystkim nabiał: sery, mleko, jaja, masło, jogurty;
- dolne półki – najzimniejsze miejsce, przechowuj tutaj wędliny, ryby, mięso;
- szuflady – miejsce na owoce i warzywa.
W czym przechowywać rzeczy w lodówce?
Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych jest również ważne. Najpopularniejsze są szklane pojemniki na żywność, ponieważ nie wchodzą one w żadne reakcje chemiczne z jedzeniem i co ważne, nie przejmują zapachów. Oczywiście mowa tutaj o szczelnie zamykanych naczyniach. Przydatne są również pojemniki plastikowe, woreczki strunowe i różne słoiki. Warto posiadać też organizery, które umożliwiają grupowanie produktów, na przykład można w nich umieścić masło, serki kanapkowe i wędlinę. Praktycznym rozwiązaniem jest także używanie zgrzewarki próżniowej, która wydłuża świeżość jedzenia.
Co przechowywać w lodówce, a co nie?
Co można włożyć do lodówki, a co nie? W chłodziarce z pewnością muszą być przechowywane surowe mięsa, wędliny, ryby, jaja, otwarte sosy, nabiał, dżemy, soki, a także niektóre warzywa i owoce, na przykład owoce leśne, winogrona, brokuły, świeże grzyby, sałata i kalafior. W lodówce nie należy umieszczać kawy, chleba, miodu, oliwy z oliwek, pomidorów, bananów, ziemniaków, nektarynek, awokado, jabłek i śliwek.
Porządek w lodówce, czyli jak ją czyścić?
Odpowiednia organizacja lodówki to nie wszystko, trzeba również pamiętać o regularnym myciu. Dzięki temu uniknie się rozmrażaniu zarazków, które powodują psucie się żywności. Czyszczenie chłodziarki powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Należy wyjąć z niej wszystkie produkty spożywcze i zrobić przegląd dat przydatności do spożycia. Natomiast półki i szuflady przemyć woda z octem lub płynem do naczyń.
Właściwa organizacja lodówki pozwala dużej zachować świeżość produktów spożywczych. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu mniej żywności będzie lądowało w koszu na śmieci.