Najważniejsze zasady:
- Termometr rtęciowy zawiera substancje toksyczne i szkodliwe.
- Termometry rtęciowe łatwo ulegają uszkodzeniu.
- Przedmioty zawierające rtęć nie mogą być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane.
Czym charakteryzuje się termometr rtęciowy?
Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? To stosowane przed laty rozwiązanie, które obecnie zostało wycofane ze sprzedaży ze względu na toksyczne właściwości. Choć pozornie termometry rtęciowe były niezawodne i bardzo dokładne, zawarta w nich rtęć stanowi ogromne zagrożenie, zwłaszcza w razie uszkodzenia. Obecnie na rynku dostępne są termometry bezrtęciowe o podobnym działaniu.
Czy termometr rtęciowy łatwo ulega uszkodzeniu?
Termometry rtęciowe produkowane przed laty w standardowym użytkowaniu nie ulegają zbyt łatwo uszkodzeniu. Jednak wystarczy jedno niefortunne uderzenie i szkodliwa rtęć może się wydostać.
W jakich sytuacjach konieczne jest zutylizowanie termometru rtęciowego?
Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Obecne zalecenia obejmują utylizację wszystkich starych termometrów rtęciowych. Niezależnie od ich sprawności. Jednak w sytuacjach gdy którakolwiek część szklanej obudowy ulegnie uszkodzeniu lub wyszczerbieniu, należy natychmiast oddać go do odpowiedniego punktu.
Czy termometr rtęciowy można umieścić w pojemniku na odpady zmieszane?
Lokalny punkt utylizacji rtęci, apteka lub punkt zbioru odpadów to miejsca, do których można oddać. Ze względu na zawartość szkodliwej rtęci nie ma możliwości wyrzucenia termometru do pojemnika na szkło, metal czy odpady zmieszane.
Gdzie można oddać stary, lecz nie stłuczony termometr?
Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy, jeśli nie jest uszkodzony? Najłatwiejszym sposobem utylizacji termometrów tego rodzaju jest oddanie ich do punktu zbioru w lokalnej aptece.
Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy w razie uszkodzenia?
Gdzie oddać termometr rtęciowy w razie jego uszkodzenia? W chwili, gdy szklana obudowa termometru zostaje stłuczona, na zewnątrz wydostaje się szkodliwa rtęć. W takich chwilach konieczne jest nie tylko dokładne zebranie rtęci, ale także zamknięci ich wraz z termometrem w szklanym słoiku wypełnionym wodą. Utylizacja takich odpadów powinna obejmować zasięgnięcie opinii lokalnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz odniesienie resztek do punktu utylizacji odpadów. Nie ma możliwości oddania tak uszkodzonego termometru do apteki. Nie wolno także wyrzucać go do klasycznego kosza na odpady zmieszane.
Jak posprzątać rozbity termometr rtęciowy?
Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy i jak zabezpieczyć rozlaną rtęć? Kuleczki rtęci, które wydostają się z rozbitego termometru, są szkodliwe. Nie wolno ich dotykać, odkurzać, ani rozcierać. W razie takiego wypadku należy zebrać je do słoika przy użyciu kartki lub kartonika. Warto do takiego sprzątania założyć rękawiczki i maskę. Rtęci nie wolno podgrzewać, ani palić.