Wydaje ci się, że wiesz, jak segregować śmieci? Odpowiedź na to, gdzie wyrzucić paragon fiskalny wcale nie jest tak oczywista. Nie traktuje się go bowiem jak czystego papieru lub kartonu.
Gdzie wyrzucić paragon?
Gdzie wyrzucamy paragony? Jako że paragony wykonane są z materiału nazywanego papierem termicznym, nie można poddawać ich procesowi recyklingu. Powinny więc trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Dotyczy to nie tylko kwitów wydawanych w sklepie, ale też biletów oraz wszystkich potwierdzeń transakcji.
Do jakiego pojemnika na odpady wyrzucać papier?
Trudności z tym, gdzie wyrzucić paragon, wynikają z faktu, że wśród dostępnych frakcji mamy niebieski kontener przeznaczony na papier i tekturę. Przez to poprawne zaklasyfikowanie papierowych odpadów bywa trudne. Podpowiadamy więc, że podczas segregacji powinny tam trafiać na przykład zapisane zeszyty, tekturowe opakowania po przesyłkach (trzeba je zgnieść), rolki po papierze toaletowym, czyste wytłoczki po jajkach, a także drukowane czasopisma czy gazety.
Jakie śmieci wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane?
Gdzie więc należy wrzucać inne „papierowe” produkty? Aby się ich pozbyć, trzeba wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane. Dotyczy to między innymi:
- zużytych jednorazowych chusteczek higienicznych;
- kartonów po mleku;
- zabrudzonego papieru (np. tłuszczami czy resztkami jedzenia);
- zużytych ręczników papierowych.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że można bezpiecznie zakwalifikować je jako papier i mogą trafić do pojemnika na śmieci oznaczonego na niebiesko. Jednak nie nadają się do przetworzenia i trzeba traktować je w taki sposób, jak pozostałości typu żwirek, zbite lustro czy innego rodzaju szkło użytkowe.
Kwestia tego, gdzie wyrzucić paragon, nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Większość bez wahania wrzuciłaby go do frakcji niebieskiej. Tymczasem jedyny słuszny wybór to pojemnik na śmieci zmieszane.