Zapamiętaj!
- Woda do żelazka potrzebna jest do generowania pary.
- Na co dzień do urządzenia można wlewać wodę z kranu, pod warunkiem że nie jest ona bardzo twarda.
- W żelazkach najlepiej sprawdza się woda destylowana, pozbawiona pierwiastków, które z czasem pozostawiają osad na urządzeniu.
Woda do żelazka – czy może pochodzić z kranu?
Woda do żelazka potrzebna jest w celu generowania pary, która usuwa zagniecenia na prasowanych ubraniach. Wiele osób zastanawia się, czy do pojemnika w urządzeniu można nalać zwykłej wody z kraju. Zasadniczo tak. Warto jednak pamiętać, że w wodzie kranowej znajdują się pierwiastki, które pozostawiają osad i mogą z czasem przemienić się w kamień.
Właśnie dlatego osoby, które mają twardą wodę, powinny pomyśleć o uzupełnianiu żelazną wodą demineralizowaną lub najlepiej destylowaną. Ta ostatnia pozbawiona jest wszystkich cząsteczek, które mogłyby z czasem uszkodzić żelazko.
Jeżeli masz wątpliwości, czy woda w twoim kranie jest odpowiednio miękka, możesz skorzystać ze specjalnego testera twardości wody. Takie proste narzędzia dostępne są w większości sklepów budowlanych oraz w sklepach internetowych.
Jaką wodę do żelazka wybrać?
Jeżeli w twoich rurach płynie woda o standardowym poziomie twardości, możesz z powodzeniem wykorzystywać ją do prasowania. Specjaliści zalecają jednak korzystanie z wody demineralizowanej, lub nawet destylowanej. Zmniejszają one ryzyko zgromadzenia się kamienia na ważnych częściach żelazka.
Niezależnie od tego, z jakiej wody do żelazka korzystasz, raz na kilka miesięcy zaleca się jego dokładne wyczyszczenie. W nowoczesnych modelach znajdziemy specjalistyczne filtry, które blokują szkodliwe cząsteczki. Starsze żelazka nie mają systemu automatycznego odkamieniania, dlatego konieczne jest ich ręczne czyszczenie.