Nowe urządzenia są naszpikowane elektroniką, która jest bardzo wrażliwa na wszelkie nieprawidłowości. Jednak czasami to czujniki zawodzą, a komunikat wyświetlany na ekranie jest taki sam, jak przy awarii zupełnie innej części. Kiedy awarii ulega nowa zmywarka Whirlpool, błąd F15 najlepiej zgłosić do autoryzowanego serwisu i skorzystać z gwarancji (lub rękojmi, jeśli usterka jest poważniejsza – samodzielne próby naprawy mogą skończyć się dalszymi uszkodzeniami i utratą istotnych praw konsumenta. Jeżeli sprzęt zaczyna szwankować tuż po zakończeniu zobowiązań producenta, można spróbować ostrożnie, samodzielnie usunąć problem.
Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z rtvmedia.pl
W zmywarce Whirlpool kod błędu F15 wywołuje czujniki wirtualny
Kod błędu F15 w zmywarce Whirlpool oznacza nieprawidłowy przepływ wody w urządzeniu – najczęściej jest to spowodowane awarią pompy myjącej lub jej sterownika. Niektórzy użytkownicy doszli do wniosku, że awarię mogą powodować również awarie zaworu, filtra wlotowego, rur oraz pompy spustowej. Ostateczny efekt jest bardzo podobny – przez pompę odpływową przepływa mniej wody, niż powinno (według ustawień programu, różnica względem ilości cieczy, która przepłynęła przez pompę myjącą) co wychwytuje elektronika sprzętu AGD.
Możliwe przyczyny usterki, która wywołuje w zmywarce Whirlpool błąd F15, to między innymi:
- zablokowany lub zepsuty zawór wody;
- uszkodzony wąż doprowadzający wodę lub jego niedostateczne napięcie;
- nieszczelność połączenia między wężem doprowadzającym wodę a zaworem wody;
- zablokowany filtr wstępny, który znajduje się na wejściu do węża doprowadzającego wodę;
- zapchany filtr przy pompie spustowej.
Przyczyny awarii zmywarek Whirlpool – błąd F15 i dalsza diagnostyka, naprawa
Jak rozwiązać problem ze zmywarką Whirlpool z kodem błędu F15? W pierwszej kolejności należy wyciągnąć wtyczkę zasilającą urządzenie z gniazdka i zakręcić wodę – ze względów bezpieczeństwa. Na własną odpowiedzialność można spróbować następujących rozwiązań:
- sprawdzić przewody doprowadzające i odprowadzające wodę – nie powinny być wygięte, mocno dociśnięte czy pęknięte. Jeśli któryś wąż jest zablokowany, należy go w miarę możliwości odetkać. Czasami trzeba wymienić rurę na nową;
- uszczelnić połączenie między wężem a zaworem wody;
- oczyścić filtr wlotowy;
- upewnić się, czy filtr pompy myjącej nie jest zapchany i nie wymaga konserwacji.
Filtr pompy odpływowej mogą zablokować nie tylko miękkie zanieczyszczenia, ale również ostre kawałki potłuczonego szkła czy porcelany – należy zachować szczególną ostrożność, warto założyć rękawice ochronne. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie rozwiąże problemu, należy skontaktować się z serwisem Whirlpool, aby uzyskać dalszą pomoc w rozwiązaniu problemu.