Jak umyć lodówkę w środku – ocet, soda i inne domowe sposoby na dokładne wyczyszczenie sprzętu AGD

Mycie lodówki to jedna z ważniejszych czynności podczas sprzątania kuchni. Gdy wnętrze urządzenia będzie pozbawione brudu, można ograniczyć rozwój szkodliwych drobnoustrojów.
Alicja Kisiak
jak umyć lodówkę

Lodówka to jeden z podstawowych sprzętów w gospodarstwie domowym. Jest ona szczególnie narażona na zabrudzenie. Resztki przechowywanej tam żywności to doskonała pożywka dla bakterii i grzybów. Brud i pleśń to zanieczyszczenia, których należy się jak najszybciej pozbyć z lodówki. Podpowiadamy, jak to zrobić za pomocą domowych metod i bezpiecznych środków.

Jak umyć lodówkę krok po kroku

Regularne czyszczenie lodówki najlepiej jest wykonywać raz w miesiącu. Zamrażarkę warto myć co najmniej raz w roku. Przed przystąpieniem do mycia należy całkowicie ją rozmrozić. Wyjątek stanowią urządzenia z systemem no frost, ponieważ nie trzeba usuwać z ich wnętrza szronu i lodu. W instrukcji użytkowania z pewnością znajdziesz dokładne wskazówki, jak dbać o lodówkę.

Jak przygotować chłodziarkę do mycia?

Aby rozpocząć czyszczenie, odepnij urządzenie z prądu i opróżnij je. Przekręć pokrętło termostatu na pozycję 0. Potem wyjmij wszystkie półki i szuflady. Poczekaj, aż szron zupełnie rozpuści się, a w tym czasie umyj akcesoria. Jeśli masz wyjątkowo mało czasu, możesz przyspieszyć rozmrażanie, wkładając do środka miskę z ciepłą, nie gorącą wodą. Nie zapomnij o podłożeniu pojemnika na wyciekającą wodę.

Jak umyć lodówkę w prosty sposób?

Najlepiej jest użyć czystej ścierki zamoczonej w ciepłej wodzie ze środkiem czyszczącym. Przecieraj nią urządzenie w kierunku od góry do dołu, ze szczególnym uwzględnieniem szczelin uszczelek i prowadnic szuflad. Na bieżąco wypłukuj ściereczkę, aby usunąć z niej zebrany brud. Dzięki temu nie będziesz rozcierać go po powierzchni.

Co zrobić po wyczyszczeniu lodówki?

Na koniec wypłucz powierzchnię wewnętrzną dużą ilością czystej wody. Następnie wytrzyj ręcznikiem papierowym. Odczekaj około 60 minut, zanim włączysz lodówkę do prądu. Pozostaw otwarte drzwiczki, aby zdążyła dobrze wyschnąć, zanim ponownie ją wypełnisz produktami spożywczymi. Gdy będzie całkowicie sucha, włóż do niej czyste półki i szuflady i włącz do prądu. Przy okazji warto uporządkować wnętrze lodówki.

Czym myć lodówkę – płyn do naczyń

Aby skutecznie wyczyścić całą lodówkę wewnątrz, użyj delikatnego środka myjącego. Płyn do naczyń skutecznie rozpuszcza zaschnięty brud, tłuszcz i resztki pożywienia z każdej powierzchni. Środek przygotowuje się z dużej ilości ciepłej wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń w niewielkiej ilości. Ciepły roztwór umożliwia skuteczne usunięcie zanieczyszczeń ze szklanych i plastikowych półek. Dokładnie umyj powierzchnię szuflad na warzywa i owoce.

Domowe sposoby na mycie lodówki w środku: ocet

Jak umyć lodówkę, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i przykrego zapachu? Doskonałą metodą, sprawdzoną przez pokolenia gospodyń domowych jest użycie roztworu lub gęstej pasty z sody oczyszczonej i octu. Woda z octem pomoże dokładnie wyczyścić powierzchnię z bakterii i grzybów. Doskonale nadaje się do odkażania domowych sprzętów, usuwania osadów i plam.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu – soda oczyszczona

Zalegające resztki jedzenia to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Aby się ich pozbyć, wystarczy przetrzeć wnętrze lodówki czystą szmatką z pastą wykonaną z sody i wody. Przydatność wodorowęglanu sodu w gospodarstwie domowym to ciekawe zagadnienie. Sodę można znaleźć w każdej kuchni i jest idealnym składnikiem, przydatnym do pieczenia, mycia i pielęgnacji skóry.

Aby lodówka była zawsze lśniąca i pachnąca, czyść ją co najmniej raz na kilka tygodni. Pamiętaj o usuwaniu resztek jedzenia i wycieraniu lodówki z zewnątrz i w środku za pomocą delikatnych detergentów lub domowych mikstur.

Archiwum: lipiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts