Twarda woda i nieregularne czyszczenie muszli klozetowej sprzyjają powstawaniu brązowych zacieków i nieestetycznego kamienia. Oto metody, jak usunąć kamień z toalety.
Jak usunąć kamień z toalety octem spirytusowym?
Ocet to jeden z najpopularniejszych produktów pomocnych w tym, jak usunąć kamień z WC. W przypadku delikatnych zacieków i osadów wystarczy umiarkowaną ilością oblać muszlę wewnątrz kołnierza dokoła i pozostawić na 20–30 minut. Po tym czasie należy wyczyścić wnętrze muszli przy pomocy szczotki toaletowej i spłukać sedes. Metoda ta może się jednak okazać niewystarczająca w przypadku grubszych warstw kamienia w WC. W takich przypadkach dobrze jest nasączyć grubsze warstwy papieru toaletowego octem i wyłożyć nimi kołnierz muszli. Warto również wlać do wnętrza większą ilość octu i pozostawić sedes na całą noc. Rano po zdjęciu papieru z brzegów kołnierza warto użyć gąbki lub szczotki i energicznie wyszorować sedes.
Kamień w toalecie a pasta z sody oczyszczonej
Innym sposobem jest skorzystanie z popularnej w domu sody oczyszczonej. Ma ona silne działanie czyszczące i przydaje się w usuwaniu nalotu z czajnika, kabiny prysznicowej czy ceramiki łazienkowej. Jak usunąć kamień z muszli klozetowej przy pomocy tego produktu? Przygotuj pastę, mieszając ze sobą 1/3 szklanki sody i kilka łyżeczek wody. Nanoś ją na uporczywy kamień przy pomocy gąbki kuchennej. Możesz pozostawić ją wewnątrz muszli jeśli kamień w łazience jest intensywny. Jeżeli jednak osad jest niewielki, możesz odkamieniać go przy pomocy intensywnych ruchów okrężnych. Pamiętaj, by nie łączyć sody oczyszczonej z produktami o odczynie kwasowym – octem, czy sokiem z cytryny. Substancje te będą wzajemnie się neutralizować.
Domowe sposoby na osad z kamienia w muszli WC – coca-cola i kwasek cytrynowy
Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem na kamień jest skorzystanie z coca-coli. Ten produkt spożywczy świetnie radzi sobie z kamieniem w muszli klozetowej. Wystarczy, że oblejesz nią wnętrze muszli i pozostawisz na około godzinę. Po tym czasie możesz skorzystać ze szczotki i wyczyścić resztę zabrudzeń. Aby odpływ i ścianki muszli były czyste, skorzystaj też z powszechnie dostępnego kwasku cytrynowego. Dzięki niemu łatwo wyczyścić toaletę z kamienia. Wystarczy wykonać roztwór z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i odrobiny octu spirytusowego. Kamień w sedesie zniknie szybko i bez nadmiernego wysiłku!
Sposoby na to, jak wyczyścić kamień w łazience – kostka do zmywarki
Bardzo dobrym sposobem na zabrudzenia i osady wewnątrz toalety jest kostka do zmywarki. Jej silne działanie czyszczące i nabłyszczające sprawia, że ceramika łazienkowa jest czysta i pozbawiona nieprzyjemnych zapachów. W celu rutynowego czyszczenia toalety wrzuć do niej jedną kostkę do zmywarki i zamknij klapę. Po godzinie możesz wyczyścić wnętrze przy pomocy szorstkiego przedmiotu. W ten sposób ceramika będzie czysta i nieporysowana!
Czyszczenie WC – kilka słów na koniec
Pamiętaj, że zacieki w toalecie to nie tylko wina twardej wody. Środki czyszczące stosowane rzadko nie są w stanie zapewnić pełnej czystości. Zadbaj więc o codzienne mycie sedesu. Pamiętaj również, że niesprawna spłuczka przepuszczająca wodę sprzyja powstawaniu brudu. Staraj się więc dbać o regularne mycie, cykliczne odkamienianie i utrzymanie sprawnego automatu w toalecie.