Czy jesteś skazany na nieprzyjemny zapach podczas sprzątania łazienki? Nie, ponieważ wszystko możesz równie dobrze odczyścić za pomocą naturalnych środków. Ocet, soda i kwasek cytrynowy to twoi sprzymierzeńcy w szorowaniu łazienkowych zacieków.
Różne rodzaje brudu w kabinie prysznicowej
Wbrew pozorom kabina prysznicowa zbiera różnego rodzaju zanieczyszczenia – nie tylko te związane z mydłem i kamieniem. Może to być także pleśń powstała na skutek dużego zawilgocenia powietrza w łazience. Tak naprawdę każdą z tych rzeczy trzeba myć inaczej i z inną częstotliwością.
W razie pojawienia się pleśni w fugach pomiędzy płytkami na ścianie kabiny prysznicowej należałoby zaopatrzyć się w środek grzybobójczy. Te groźne drobnoustroje mogą być szkodliwe dla naszego układu oddechowego, zatem walkę z nimi warto zacząć na samym początku łazienkowych porządków, bo bywa, że trwa ona najdłużej.
Silikon na płytkach
Niestety, z czasem silikon na płytkach traci swój śnieżnobiały kolor. Czasem też zdarza się, że podczas zabezpieczania umywalki oraz brodzika, część kropel silikonu brudzi płytki. Jeśli niechciane “ozdobniki” nie zostaną natychmiast usunięte, mogą spowodować trwałe zabrudzenia, które później trudno będzie usunąć i trzeba będzie używać do tego celu np. skrobaczki.
Niestety, nie ma innego sposobu na pozbycie się tego typu zabrudzeń. Można ewentualnie posiłkować się nożem kuchennym, ale tylko takim, który później bez żalu wyrzucisz. Usuwając silikon uważaj, by nie uszkodzić powierzchni płytek. Pozostałości silikonu usuń płynem do czyszczenia łazienki i szorstką stroną gąbki. Możesz także użyć silikonowej szczotki.
Jak domowymi sposobami wyczyścić kabinę prysznicową?
Sprawdzonym sposobem na odkamienianie czajników i – jak się okazuje – również umywalek, jest roztwór 1:1 wody z octem. Na wyjątkowo uporczywy kamień możesz nałożyć także odrobinę sody – jest ona składnikiem wielu środków czyszczących do łazienek. Nie bez powodu, ponieważ oprócz usuwania kamienia, ma ona także działanie bakteriobójcze.
Soda oczyszczona skutecznie usunie wszelki osad z mydła, kamień ze słuchawki prysznicowej, brud z baterii, a także zazółcenia wewnątrz brodzika. Z dodatkiem octu mieszanka wykaże działanie przeciwwirusowe, co jest szczególnie istotne w okresie wzmożonych zachorowań na różnego rodzaju grypy lub gdy w domu ktoś ma problemy skórne właśnie o podłożu wirusowym.
Najprostszym sposobem czyszczenia kabiny prysznicowej jest spryskanie zabrudzonego miejsca, pozostawienie na chwilę, a następnie ściągnięcie wszystkiego szmatką lub ściągaczką, chociaż tej drugiej zalecamy użyć w przypadku, gdy do zdjęcia została jedynie ostatnia warstwa brudu. Pamiętaj, by całość spłukać wodą.
Jak często szorować kabinę prysznicową?
W zasadzie mycie kabiny prysznicowej mogłoby następować po każdej kąpieli, jednak trudno wymagać, byś czysty i pachnący szorował mleczkiem nalot na armaturze. Wystarczy wytrzeć do sucha miejsca, gdzie mogłaby gromadzić się woda. Trzymaj w pobliżu prysznica ściereczkę z mikrofibry lub bawełny i staraj się na bieżąco po sobie sprzątać.
Newralgicznym miejscem, które często sprawia nie lada problem czyściochom jest odpływ. Co prawda można wyczyścić go wsypując odpowiednią ilość popularnego “Kreta”, jednak może on z czasem uszkodzić aluminiowe części. Dlatego też nie warto przesadzać z częstotliwością jego używania i raczej stosować metalowy wycior, który dociera na głębokość, pozwalającą na swobodne usunięcie blokujących przepływ wody zanieczyszczeń.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom porządki staną się nieco szybsze i przyjemniejsze. Pamiętaj, że w tym, jak i każdym innym przypadku bardzo istotna jest systematyczność. Wówczas nie będziesz potrzebować żrących środków chemicznych.