W zależności od pochodzenia zabrudzeń na powłoce, a także tego, jak długo one powstawały, możesz umyć każde naczynie nie tylko chemicznymi środkami, ale także tym, co większość z nas ma w kuchennej szafce, czyli sodą, solą lub octem. Spód patelni lub innego naczynia to być może wyjątkowo trudne miejsce do wyczyszczenia, jednak satysfakcja z poprawy jego wyglądu z pewnością zaspokoi ambicje osoby, która ceni sobie restaurowanie przedmiotów, zanim ostatecznie uzna się je za bezużyteczne. Podpowiemy, jak wyczyścić patelnię i sprawić, by czas jej użytkowania znacznie się wydłużył.
Jak wyczyścić patelnię? Metody a efekty
Dlaczego dna patelni i garnków tak szybko się brudzą? Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. W zależności od tego, z czego został wykonany spód naczynia, brud osadza się na nim w różnym tempie. Ważne jest także to, na jakiego typu kuchence przygotowywane są posiłki w danym naczyniu. Jak się okazuje, nie jest to bez znaczenia także dla sposobu, w jaki garnek będzie na bieżąco czyszczony. Dla przykładu, zabrudzenia powstałe z gotowania na kuchence mogą być trudne do usunięcia, nawet jeśli do ich mycia wykorzystamy zmywarkę nastawioną na najwyższą możliwą temperaturę.
Na te metody uważaj!
Jak wyczyścić patelnię czy przypalony garnek? Można wykorzystać choćby sodą oczyszczoną, jednak należy przy tym zachować ostrożność w nacisku na powierzchnię – nie powinno się zbyt mocno szorować najbardziej zabrudzonego dna. Dotyczy to obu stron, wewnętrznej i zewnętrznej. Teflon może nie znieść takiego sposobu czyszczenia. Nie używaj także noża do usuwania osadu. Ten sposób nigdy nie był odpowiedni dla żadnego typu nawierzchni, jednak z braku lepszej alternatywy, wiele osób decydowało się i na ten sposób.
Co do tego, jak wyczyścić patelnię w bezpieczny sposób powstało wiele poradników. My zebraliśmy te najbardziej znane, a zarazem najbezpieczniejsze metody oprócz używania do tego celu płynu do naczyń. Być może uda nam się także podpowiedzieć, co zrobić, aby zapobiec przywieraniu kolejnych zanieczyszczeń do dna naczynia. Pamiętaj, że przede wszystkim musisz wiedzieć, jak bardzo brudne jest dno i ile czasu powstawał na nim osad.
Jak wyczyścić przypaloną patelnię? Poznaj źródło brudu
Środek, który wybierzesz do czyszczenia naczynia, będzie musiał radzić sobie z takimi zanieczyszczeniami jak:
- przypalone resztki jedzenia;
- osad powstały na skutek używaniu gazu do podgrzewania;
- tłuszcz z kuchenki;
- kurz, którego nie brakuje także w kuchni.
Teflonowy spód co prawda ogranicza przywieranie jedzenia, jednak dno patelni mające styczność z różnymi nawierzchniami może stosunkowo szybko zmieniać swoje właściwości i szczelność. Nie wystarczy więc umyć patelni ciepłą wodą z płynem.
Kwasek cytrynowy, ocet, soda…
Czym wyczyścić dno patelni? Na pomoc notorycznie brudzącym się patelniom przychodzą domowe sposoby, które możesz sprawdzić jeszcze dziś. Możesz użyć kwasku cytrynowego, a także roztworu octu, wody i sody. Powierzchnia patelni będzie lśniła, a ty będziesz cieszyć się długim użytkowaniem naczynia.
Patelnia ceramiczna lub ta wykonana ze stali nierdzewnej w czasie intensywnego mycia może zostać uszkodzona. Warto namoczyć naczynie, by potem bezpiecznie je doczyścić. Przypalona powierzchnia wymaga delikatnego traktowania. Zbyt szorstki czyścik nie jest odpowiedni do tego celu.
Czym wyczyścić patelnię teflonową?
Pasta z sody pomoże ci zadbać o patelnie i inne przypalone garnki. W zależności od tego, czy brud znalazł się w środku, czy na zewnątrz naczynia, możesz je czyścić bez obaw o zarysowania. Na przypalone miejsca nałóż pastę z sody, zostaw na chwilę lub nawet kilka godzin. Następnie zdejmij ją razem z zabrudzeniem gąbką lub ręcznikiem papierowym, a potem dokładnie wypłucz.
Jak wyczyścić patelnię od zewnątrz? Możesz zanurzyć spód naczynia w wodzie z octem. Pozostaw go tak na całą noc, a rano ostrożnie zdejmij brud. Jeśli nie masz w domu sody, do czyszczenia możesz używać kwasku cytrynowego. Wystarczy rozpuścić łyżkę w szklance wody i umyć tym patelnię.
Mamy nadzieję, że dzięki nam dbanie o patelnie i inne naczynia stanie się łatwiejsze. Wiesz już, jakie środki chemiczne i sprawdzone sposoby pomogą ci poradzić sobie z przypalonym spodem patelni. Wiesz już, jak wyczyścić patelnię, aby efekt był zadowalający.