Czym są właściwie roztocza? W jakich warunkach i miejscach się rozwijają? Czemu są tak szkodliwe dla naszego zdrowia? Czy można w ogóle wygrać walkę z tymi pajęczakami? Tak, to jest możliwe, wystarczy, że zastosujesz do wskazówek zawartych w tym poradniku. Przeczytaj, jak pozbyć się roztoczy z domowego otoczenia.
Czym są roztocza? Dlaczego szkodzą człowiekowi?
Są to pajęczaki mikroskopijnej wielkości. Choć nie widać ich gołym okiem, to zwykle jest ich mnóstwo w otoczeniu człowieka. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Ugryzienia i odchody roztoczy kurzu domowego powodują kichanie, duszność, kaszel, chrypkę i swędzenie skóry. Są to objawy uczulenia na te mikroby. Bagatelizowana alergia z czasem prowadzi do astmy i atopowego zapalenia skóry. Z tymi chorobami trudno żyć i normalnie funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać namnażaniu się tych drobnoustrojów i regularnie sprzątać cały dom.
Gdzie i w jakich warunkach rozwijają się roztocza?
Sprzyja im ciepłe i wilgotne powietrze oraz obecność kurzu, a także ludzkich i zwierzęcych wydzielin. Dlatego najwięcej jest ich w sypialni, a konkretnie w materacu i pościeli. Bytują też w dywanach, kocach, ciężkich zasłonach, poduszkach, pluszowych zabawkach i w odzieży. Mikroby te lubią też domy, gdzie przebywają zwierzęta, zwłaszcza gdy śpią na kanapach, fotelach czy materacach. Namnażają się łatwo w okresie grzewczym i w niewietrzonych pomieszczeniach. W jakiej temperaturze giną roztocza? Mikroby te giną zarówno w ujemnych, jak i wysokich temperaturach, a także na słońcu i wietrze.
Poznaj domowe sposoby na roztocza
Aby ograniczyć ich występowanie, trzeba zminimalizować warunki do rozwoju tych mikrobów. Sprowadza się do regularnego mycia i czyszczenia miejsc, gdzie gromadzi się kurz. Podłogę należy regularnie myć, najlepiej parowym mopem. Pościel regularne prać, a kołdry i poduchy wietrzyć niezależnie od pory roku. Dobrym sposobem jest też częste otwieranie okien we wszystkich pomieszczeniach. Wszystkie poduszki typu „jasiek” najlepiej co jakiś czas wrzuć do zamrażalnika albo wynieść w słoneczny dzień na balkon. To samo zrób z dziecięcymi pluszakami. Odkurzaj często dywany, pierz koce, firanki i zasłony.
Walka z roztoczami. Co warto wiedzieć?
Są to jedne z najczęstszych alergenów, a cykl ich rozwoju wynosi 30-40 dni. Osoby skłonne do uczuleń powinny więc wyjątkowo dbać o czystość w domu. Jak pozbyć się roztoczy? Jeśli chcesz złagodzić objawy alergii, zrezygnuj z trzymania zwierząt w domu. W ich sierści rozmnaża się wiele szkodliwych alergenów. Zminimalizuj ilość tapicerowanych mebli, poduszek, dywanów i firan. Kup sobie odkurzacz z filtrem HEPA i parownicę do usuwania drobnoustrojów z ubrań. Unikaj spania w przepoconej pościeli i obniżaj wilgotność w mieszkaniu. Nie susz mokrego prania i często ścieraj nagromadzony na meblach kurz domowy. Regularnie pierz ręczniki w temperaturze co najmniej 60 stopni.
Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?
Kup sobie taką kołdrę, abyś mogła ją co jakiś czas uprać w pralce. Poza tym w przypadku alergii na roztocza konieczna jest zmiana pościeli raz w tygodniu. Pomaga też częste wynoszenie jej na świeże powietrze. W mroźne, zimowe dni rozwieś kołdry i poduchy na balkonie. Mróz usunie mikroby, podobnie jak słońce przygrzewające podczas letnich upałów. Alergolodzy zalecają kupno specjalnych pościeli i materaców, przeznaczonych dla alergików.
Materac to częste siedlisko roztoczy
Powodem nocnych wybudzeń są często duszności, zatkany nos i alergiczny kaszel, wywołane obecnością roztoczy w materacu. Jak pozbyć się roztoczy? Kup specjalny model materaca, wykonany według technologii przyjaznych alergikom. Sprawdzą się materace z gąbki lateksowej lub oddychającej pianki poliuretanowej. Objawy uczulenia złagodzi też antyalergiczny pokrowiec. Nie przegrzewaj sypialni, a piżamę nocną dopasuj do temperatury i pory roku. Rano nie ściel od razu łóżka. Otwórz okno i zaczekaj, aż świeże powietrze wysuszy pościel. Unikaj spania na materacu ułożonym na podłodze. Stelaż łóżka powinien zapewniać swobodną cyrkulację powietrza pod materacem.
Jak pozbyć się zarazków z materaca?
O ile pranie pościeli jest proste, to wyprać w pralce materaca się nie da. Jego czyszczenie może sprawić nieco problemów, ale niektóre modele można świetnie odświeżyć przy pomocy odkurzacza piorącego. Poza tym regularnie pierz pokrowiec i odkurzaj materac raz w tygodniu. Dzięki temu pozbędziesz się drobinek złuszczonego naskórka, którym żywią się mikroby. Pomaga też wynoszenie materaca na świeże powietrze. Jeśli nie masz na to czasu, zdejmij pościel i odsłoń rolety w oknie. Słońce zniszczy drobnoustroje w gąbce.
Czy można usunąć roztocza środkami chemicznymi?
Tak, są takie środki. Można je nabyć w sklepach chemicznych. Jednak one też nie są obojętne dla naszego zdrowia, dlatego lepiej ograniczyć ich używanie. Poza tym środki te zabiją pajęczaki, jednak w materiale nadal pozostaną ich szczątki i odchody. To właśnie one powodują silne reakcje alergiczne. Dlatego najzdrowsze i skuteczne sposoby to naturalne, sprowadzające się do częstego sprzątania i czyszczenia wszystkich powierzchni w domu. Kolejna istotna sprawa to rezygnacja z trzymania psów i kotów w domu oraz dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza.
Starasz się utrzymać czystość wokół siebie, a mimo to często masz objawy przeziębienia? Być może przyczyną są opisane wyżej mikroby, które wywołują alergię. Jak pozbyć się roztoczy? Walka z nimi jest trudna ale konieczna, zwłaszcza jeśli ktoś z domowników ma skłonności do uczuleń. Dlatego domy alergików często urządzone są w stylu minimalistycznym, aby ograniczyć ilość mebli, przedmiotów i tkanin zbierających kurz.