Pluskwa domowa – niechciany gość w twoim łóżku
Pluskwy łóżkowe pojawiają się najczęściej w miejscach, z których korzysta duża liczba osób. Te pasożyty są przenoszone przez gości hoteli, pasażerów pociągów i autobusów, widzów w kinach. Tą drogą mogą trafić również do twojego domu. Pluskwy są kojarzone z miejscami o niskim poziomie higieny, ale pojawiają się także tam, gdzie dba się o czystość.
Jak wygląda pluskwa domowa? Te niewielkie szkodniki mają spłaszczony kształt i brązowo-czerwony kolor. Przypominają nieco wyglądem kleszcze. Nie mają skrzydeł, nie potrafią też skakać. Dobrze radzą sobie za to ze wspinaniem po ścianach czy meblach.
Pluskwa domowa to insekt o wyjątkowej odporności na trudne warunki. To sprawia, że tak trudno jest zwalczać pluskwy, które zagnieżdżają się w domu. Larwy pluskwy potrafią przeżyć nawet 140 dni bez pożywienia. W przypadku dorosłych osobników jest to aż 550 dni (czyli 1,5 roku!) – to możliwe dzięki wprowadzeniu ciała w stan hibernacji. Charakterystyczne dla pluskiew jest również to, że szybko się rozmnażają. Samica owada składa od 200 do 500 jaj, a czas potrzebny na wylęg to zaledwie tydzień.
Samo ugryzienie pluskwy nie jest bolesne. Dopiero po pewnym czasie skóra w tym miejscu zaczyna swędzieć i pojawia się na niej zaczerwienienie. Jest to nieco podobne do ukąszenia komara, ale w przypadku pluskiew najczęściej pojawia się kilka śladów ugryzień w jednej linii.
Choć obecność pluskiew w domu jest uciążliwa, to pocieszający może być fakt, że pasożyty te nie przenoszą praktycznie żadnych chorób. Przez większość swojego życia (trwającego kilka tygodni) żerują na jednym żywicielu, dzięki czemu nie jest on narażony na kontakt z krwią innych osób. Jak pozbyć się pluskiew z domu?
Po czym możesz rozpoznać obecność pluskiew łóżkowych?
O tym, że w domu żerują pluskwy, większość osób dowiaduje się dopiero w wyniku ugryzienia. Jeśli nie masz zwyczaju zaglądać pod pościel i sprawdzać stanu swojego materaca, zdecydowanie warto to zmienić. Dzięki temu będziesz mogła wytępić pluskwy już na wczesnym etapie, gdy w materiale znajdują się jedynie jaja i larwy. Niepokojącym objawem mogą być drobne brunatne plamki na łóżku i innych elementach wyposażenia. To odchody pluskiew. Oznaczają one, że w tych miejscach lubią gromadzić się insekty. Z pluskwami w mieszkaniu wiąże się również pewna ciekawostka – jeśli jest ich dużo, mogą wydzielać charakterystyczny zapach przypominający kolendrę lub zepsute maliny.
Choć pluskwy domowe kojarzą się przede wszystkim z bytowaniem w pościeli i materacach, warto sprawdzić także inne miejsca w domu. Te pasożyty lubią przebywać i składać swoje jaja w trudno dostępnych miejscach: szczelinach, zagłębieniach.
Oto kilka miejsc, w które warto zajrzeć w poszukiwaniu kryjówki pluskiew:
- pod i za meblami, zwłaszcza tymi, które rzadko się odsuwa: łóżkiem, szafą, regałem;
- w szafkach i szufladach;
- jeśli masz tapety – w miejscach, gdzie odklejają się one od ściany;
- pod meblami tapicerowanymi: krzesłami, kanapą;
- pod lustrami, obrazami, zasłonami;
- w szczelinach pomiędzy ścianą lub podłogą a listwami podłogowymi.
Warto też dokładnie przejrzeć swoje ubrania. Jeśli ty lub ktoś z twojej rodziny niedawno wrócił z wyjazdu, koniecznie przejrzyj również bagaż.
Jak pozbyć się pluskiew? Poznaj skuteczne sposoby!
Nie wiesz, jak pozbyć się pluskiew? Nie musisz wzywać fachowej pomocy i korzystać z profesjonalnych środków. Najpierw spróbuj sobie poradzić za pomocą domowych sposobów.
Jak wybrać skuteczny środek na pluskwy?
Preparaty na pluskwy do użytku domowego różnią się od tych, które stosują profesjonalne firmy dezynsekcyjne. Fachowcy korzystają ze środków, które rozpyla się za pomocą specjalnego opryskiwacza. W ten sposób preparat skutecznie dociera do wszystkich miejsc występowania pluskiew.
Ty możesz postarać się zwalczyć pluskwy, działając punktowo. Do wyboru masz spray’e i proszki, które stosuje się bezpośrednio na miejsca bytowania pluskiew. Niektóre preparaty mają nawet formę fumigatora – za ich pomocą można wykonać odymianie pomieszczenia, dzięki któremu składniki aktywne dotrą także do trudno dostępnych miejsc.
Co robić, gdy nie możesz zastosować środków owadobójczych?
Preparaty owadobójcze mają pewien minus – nie można stosować w miejscach, których dotyka ludzka skóra. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się pluskiew z łóżka, musisz poszukać innego sposobu. Do wyboru masz m.in.:
- dezynfekcję w wysokiej temperaturze za pomocą parownicy – w ten sposób unieszkodliwisz zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz jaja pluskiew;
- odkurzanie wszystkich miejsc, gdzie znajdują się pluskwy;
- pułapki na pluskwy – płytki nasączone substancją wydzielającą przyciągający pluskwy zapach i pokryte klejem.
Pluskwy usunięte – a co ze skażoną pościelą, materacem, meblami?
Czy rozwiązanie problemu z pluskwami oznacza, że możesz już spać spokojnie? Musisz uzbroić się w cierpliwość – w pierwszej kolejności musisz dokładnie wyczyścić łóżko. Pościel i inne zdejmowane elementy należy wyprać w 60 stopniach. Materac warto odkurzyć za pomocą odkurzacza o dużej mocy. W większości przypadków nie musisz pozbywać się pościeli – jest to konieczne tylko wówczas, gdy była mocno zainfekowana pasożytami.
Ukąszenia pluskiew to nic przyjemnego. Jeśli insekty pojawiły się w twoim domu, nie czekaj – wykorzystaj jeden z domowych sposobów na pluskwy, aby pozbyć się ich jak najszybciej! Teraz już wiesz, jak pozbyć się pluskiew!