Fugi znajdują się niemal w każdym domu. Można znaleźć je przede wszystkim w łazience, czy kuchni, o ile w tych pomieszczeniach posiadasz kafelki. Są to niewielkie szczeliny wypełnione substancją w dopasowanym kolorze. Zwykle mają podobną barwę, co same płytki, jednak nie jest to reguła, np. niektórzy stawiają na kontrast bieli i czerni. To dzięki nim kafelki mogą równo obok siebie równo leżeć i są odpowiednio przymocowane. Jednocześnie to właśnie w tym miejscu często zbiera się brud. Czym wyczyścić fugi w skuteczny sposób? Sprawdź!
Jak często należy czyścić fugi?
Wszystko zależy od tego, jak często wykorzystujesz dane pomieszczenie i w jaki sposób to robisz. Jasne fugi w łazience są tymi, które zazwyczaj nie tylko najtrudniej wyczyścić, ale również są najbardziej narażone na wilgoć. Co za tym idzie, to tam zbiera się pleśń i brud. Czyszczenie ich jest więc niezwykle istotne nie tylko dla ogólnej higieny, ale także zdrowia twojej rodziny. Problematyczne mogą być również tłuste zabrudzenia w kuchni. Najmniej problematyczne są pomieszczenia suche, np. kotłownia, w której często wystarczy samo umycie podłogi. Częstotliwość tej czynności zależy więc od Twojego użytkowania mieszkania. Ale czym wyczyścić fugi, gdy już to będzie konieczne?
Czym wyczyścić fugi w łazience? Wybierz odpowiednie narzędzie
Pleśń i grzyb, które mogą rozwijać się w łazience, mogą być nieprzyjemne i niebezpieczne. Aby je wyczyścić, przyda ci się niewielkie narzędzie. Dobrym rozwiązaniem będzie szczoteczka do zębów. Na pewno masz ją pod ręką, a korzystanie z niej będzie po prostu dużym ułatwieniem. W końcu trudno szorować te drobne szczeliny za pomocą większej szczotki. To bez wątpienia ułatwi Ci cały proces dbania o czyste fugi w twoim domu.
Czym wyczyścić fugi? Sposoby z proszkiem do pieczenia
Czym wyczyścić fugi, gdy powstaną na nich tłuste plamy? Dobrym domowym sposobem jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Należy zmieszać go z wodą, tworząc gęstą pastę. Nie powinna się rozlewać! Następnie musisz nanieść ją na fugi i pozostawić na chwilę. Warto po prostu najpierw pokryć część fug na początek, a potem zacząć je powoli czyścić. W ten sposób skutecznie usuniesz tłuste plamy i zabrudzenia, przywracając kafelkom świeży i schludny wygląd. Jak widzisz, wyczyszczenie tłustych fug w kuchni wcale nie jest takie trudne!
Inne sposoby na czyszczenie fug w domu
Jeśli nie masz w domu proszku do pieczenia, nic straconego! Możesz stworzyć inny domowy roztwór, który będzie czyścił tę przestrzeń równie dobrze. Brudne fugi odejdą do przeszłości! Wymieszaj łyżkę kwasku lub soku z cytryny z jedną szklaną wody i możesz zacząć szorować. Sprawdzić może się również soda oczyszczona, bądź roztwór soli emskiej z płynem do naczyń.
Oczyszczanie fug domowymi sposobami – pasta do zębów
Kolejnym sposobem, który jest bardzo skuteczny, jest wykorzystanie pasty do zębów. Zadziała ona wybielająco i sprawi, że w całej łazience bądź kuchni będzie unosił się świeży zapachy. To odnosi też dugi, ale musisz pamiętać, aby ten środek następnie zmyć. Warto zrobić do przemywając przestrzeń ściereczką nasączoną wodą oraz płynem do mycia naczyń. Możesz wykorzystać także detergent do czyszczenia podłóg.
Czym czyścić fugi z pleśni? Różne metody czyszczenia fug
Jeśli w twoim domu pojawi się pleśń, warto skorzystać z profesjonalnych środków, stworzonych do usuwania jej. Co prawda takie sposoby często się sprawdzają, jednak wówczas nie będziesz miał pewności, że grzyb został unicestwiony. Warto wtedy kupić środek do czyszczenia fug, którego producent gwarantuje usunięcie takich drobnoustrojów. To najbezpieczniejsza metoda, aby umyć fugi i nie musieć przejmować się więcej ich brzydkim wyglądem oraz niekoniecznie miłym zapachem.
Czyszczenie fug parą, czyli płytki bez pleśni i brudu
Białe fugi szybko zaczynają wyglądać po prostu źle. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w urządzenie pozwalające na czyszczenie za pomocą pary. Dzięki temu szybko i sprawnie zabijesz większość drobnoustrojów i zapobiegniesz powstawaniu pleśni.
Próba umycia takich zakamarków w domu nigdy nie jest prosta. Wymaga poświęcenia jej czasu, ale warto robić to regularnie. Mycie fug warto zaplanować już wcześniej. Przygotuj wszystko, a następnie weź się do pracy, skoro wiesz, czym wyczyścić fugi!