Robot planetarny to nic innego jak robot kuchenny. W uproszczeniu składa się on z dużej misy, przeróżnych końcówek i silnika. To właśnie od rodzaju tych poszczególnych końcówek będzie zależała funkcjonalność wybranego urządzenia, a od mocy silnika – jego wydajność. Silnik napędza bowiem ruchome mieszadła, które dzięki temu mogą wykonywać konkretną czynność. Jednak co to oznacza, że robot jest planetarny? Chodzi o to, że może on wykonywać tzw. ruch planetarny – mieszadła obracają się wokół własnej osi i wokół całej misy, dzięki czemu zbierają wszystkie składniki.
Robot planetarny – co to jest i co potrafi?
Decydując się na zakup robota planetarnego, warto sprawdzić, jakie posiada on funkcje. W zależności od producenta, taki robot kuchenny może dla nas mieszać, miksować, siekać, rozdrabniać, ubijać, mielić, trzeć, kroić, wyrabiać ciasto, a nawet wyciskać sok. Zatem najpierw warto ustalić, w jakich pracach kuchennych potrzebujemy pomocy robota, a dopiero później wybrać konkretny model. Niektóre roboty planetarne posiadają również funkcję gotowania.
Thermomix czy robot planetarny?
Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb, a te, jak wiadomo, każdy ma inne. Niektórzy preferują roboty planetarne za ich ogrom końcówek, a zatem wielość funkcji. Inni cenią sobie Thermomix za to, że można w nim przygotować danie bez konieczności używania klasycznych garnków. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą przygotowywać posiłki krok po kroku według przepisu, a jednocześnie oszczędzać czas na monotonne siekanie, mieszanie, itd.
Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez takiego urządzenia jak robot planetarny. Co to jest i jak działa, to już omówiliśmy. Pragniemy jednak przypomnieć, że robot robotowi nierówny i zanim dokonasz wyboru, polecamy naprawdę dobrze rozeznać się w funkcjonalnościach dostępnych urządzeń. Podobnie w przypadku wyboru: Thermomix czy robot planetarny. Zastanów się, czego potrzebujesz od urządzenia i sprawdź, które z nich to oferuje.