Pranie sukni ślubnej z pewnością nie jest prostą czynnością. Wystarczy bowiem spojrzeć na jej rozmiar i ilość falban, a także bogatą zdobioną górę. Niemniej jednak nawet w momencie, kiedy nasza suknia ślubna wisiała szczelnie okręcona folią w szafie, to i tak została ona wystawiona na działanie kurzu, a być może nawet pojawił się na niej nieestetyczne żółte plamy, w momencie kiedy zawilgotniała. Jeśli więc małżonkowie decydują się na to by odnowić swoją przysięgę małżeńską, a także na to, by w końcu zrobić sobie upragnioną sesję ślubną, to suknię trzeba wyprać. Wówczas panie mają przysłowiowy twardy orzech do zgryzienia i zastanawiają się, w jaki sposób mogą rzeczywiście swoją suknię wyprać. Wobec tego czy pranie sukni ślubnej można wykonać samodzielnie? Otóż i tak i nie. Dlaczego? Po pierwsze nie da się jej uprać w pralce, ze względu na jej rozmiar i nie rzadko także i ciężar. Co więcej samodzielne pranie sukni ślubnej nie jest zalecaną praktyką. Z drugiej zaś strony, pojawia się możliwość uprania sukni w wannie. Wówczas panie musiałyby się zdecydować na pranie ręczne, co może być dość męczące i problematyczne. W dalszym ciągu, będzie to jednak możliwe.
Dowiedz się więcej na temat przygotowań do ślubu i organizacji wesela na Lovely Wedding!
Pranie sukni ślubnej- ja zrobić to ręcznie?
Jeśli panie jednak są na tyle zdeterminowane i chcą podjąć się prania sukni ślubnej ręcznie, to w pierwszej kolejności muszą się do tego odpowiednio przygotować. Na samym wstępie trzeba wybrać się na zakupy i zaopatrzyć się w:
- najdelikatniejszych z możliwych środek do prania białych tkanin- może być to zarówno proszek jak i płyn
- gładkie, gumowe rękawiczki
- płyn zmiękczający do tkanin
- opcjonalnie również i delikatny wybielacz, jednak tylko do stosowania miejscowego
Kiedy wszystkie produkty zostały już zakupione, panie mogą rozpocząć napełnianie wanny wodą. Pamiętajmy, że jej temperatura nie może pod żadnym pozorem przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury wody mogą niekorzystnie wpłynąć na strukturę tiulu z którego zwykle wykonane są kolejne warstwy sukni ślubnej. Oczywiście kiedy woda wypełni już co najmniej połowę wanny, można przystąpić do namaczania sukni ślubnej. Zawsze robimy to rozpoczynając od dolnej warstwy. Jeśli suknia ślubna ma ozdobny gorset to staramy się go zamoczyć jak najmniej- w szczególności gdy ma dużo brokatu i cekinów. Pamiętajmy także o tym, że pranie sukni ślubnej w sposób manualny nie może trwać zbyt długo. Wobec tego najlepiej tuż od razu po namoczeniu przystąpić do dodawania środka do prania. Kolejno zakładamy rękawiczki i delikatnie muskamy tkaninę. Pod żadnym pozorem nie możemy jej pocierać ani szarpać. Pranie sukni ślubnej ręcznie musi być maksymalnie delikatne. Finalnie, suknie trzeba przepłukać, najlepiej chłodna wodą i rozwiesić do wyschnięcia.
Pranie sukni ślubnej- alternatywny i szybszy sposób
Jeśli zależy nam na praniu sukni ślubnej, a nie chcemy ryzykować tym, że przez przypadek się ona zniszczy lub zaciągnie, wówczas istnieje alternatywa metoda. Wystarczy zapakować suknię i oddać ją do pralni chemicznej. Z pewnością będzie nas to co nieco kosztować, jednak pralnia chemiczna jest idealnym miejsce do tego, by zadbać o naszą suknię ślubną. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach przeprowadza się tam prawnie chemiczne suche, a co za tym idzie nie ma żadnego ryzyka, że walory estetyczne sukni ślubnej będą choć w niewielkim stopniu naruszone. Takie pranie sukni ślubnej pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale także i energię oraz stres, związany z ryzykiem uszkodzenia sukni.