Kody alfanumeryczne wyświetlane na panelu są informacją przeznaczoną głównie dla autoryzowanych serwismenów. Fachowcy doskonale wiedzą, jakie uszkodzenia i innego rodzaju kłopoty mogą oznaczać poszczególne komunikaty. W pralkach Bosch błędy F21 (lub odpowiadające im sygnały diod) sygnalizują różne problemy z silnikiem, bębnem i odpowiadającymi za ich pracę modułami. Jeśli urządzenie nie zrobi tego samoczynnie, trzeba zatrzymać program, odłączyć zasilanie, spuścić wodę, wyjąć pranie i spróbować znaleźć usterkę.
W pralce Bosch błąd F21 oznacza, że silnik nie może obracać bębnem
Do takiego stanu może doprowadzić wiele różnego rodzaju awarii. Do usunięcia niektórych przyczyn kodu błędu F21 nie potrzeba specjalnych umiejętności, ale inne mogą wymieniać sporej wiedzy i wymienienia wadliwych elementów. Pralki Bosch wyświetlają opisywany komunikat przy następujących usterkach:
- zbyt duży ciężar – za dużo prania, ubrań nasiąkających wodą;
- zablokowanie obrotów bębna przez ciało obce;
- awaria silnika, np. zużyte szczotki węglowe;
- uszkodzenie paska napędowego;
- nieprawidłowa praca czujnika prędkości wirowania;
- problem z okablowaniem, stykami;
- zbyt niskie napięcie w sieci;
- uszkodzenie łożysk, niestabilny bęben.
Czy można naprawić samodzielnie takie usterki w pralkach Bosch? Błędy F21 wymagają przede wszystkim dalszego diagnozowania – w instrukcji producenta próżno szukać odpowiednich informacji. Jednak fachowcy i bardziej doświadczeni użytkownicy podzielili się w internecie kilkoma poradami. Po wykonaniu czynności wymienionych we wstępie należy wysunąć pralkę, zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń, a następnie:
- spróbować obrócić opróżniony bęben ręcznie;
- wyjąć wszelkie przeszkody z otoczenia zbiornika;
- zdjąć tylną osłonę i sprawdzić stan okablowania, paska, szczotek, silnika.
Pralka Bosch nie ma wyświetlacza? Kody błędów zastępują migające diody
Jeżeli urządzenie jest pozbawione ekranu, wówczas pralka Bosch błąd F21 zakomunikuje poprzez miganie trzech diod – jednej oznaczającej płukanie i dwóch wskazujących prędkość obrotów. W nieco młodszych modelach będą to wartości 1000 i 800, a w starszych sprzętach AGD 600 i 800. Dodatkowo pralka powinna:
- zablokować pokrętło wyboru cyklu prania;
- przestać reagować na wciskanie większości przycisków.
O ile przeczyszczenie styków, wymiana paska czy szczotek jest uważana przez specjalistów za dość prostą, o tyle problem z sensorami sterującymi czy poważniejszymi uszkodzeniami silnika wymaga już sporej wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie masz całkowitej pewności, jak naprawić pralkę i skasować błąd, skontaktuj się z serwisem producenta lub innym, zaufanym fachowcem. W takim przypadku warto najpierw poprosić o oszacowanie kosztów nowych części i usługi naprawy, a dopiero potem podjąć decyzję o usuwaniu usterek lub wymianie pralki na nową.