Każde urządzenie kuchenne można stosunkowo szybko umyć za pomocą środków, które zwykle używane są do gotowania. Zatem jeśli masz ochotę spróbować zastosować domowe metody w usuwaniu zabrudzeń w tosterze i opiekaczu, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.
Mycie opiekacza do kanapek – z czym musisz się zmierzyć?
Im szybciej zabierzesz się za porządkowanie wnętrza i zakamarków opiekacza i tostera, tym lepiej. Im dłużej będziesz zwlekać z ich umyciem, tym bardziej będą one przypalone i tym dłużej trzeba je będzie szorować. Najlepiej po każdym użyciu usunąć okruchy i przetrzeć wnętrze wilgotną szmatką. Następnie pozostawić wszystko do wyschnięcia.
Jeśli jednak poziom zabrudzeń tacki wskazuje na to, że ewidentnie zaniedbałeś czyszczenie swojego opiekacza, należy uciec się do zastosowania mieszanki wody z octem. Roztworem umyj plamy i namocz gąbką miejsca, gdzie pozostały przypalone cząstki. Pozostaw na chwilę i usuń resztki drewnianym nożykiem lub szpatułką.
Mycie tostera
Aby oczyścić toster z resztek, należy odłączyć urządzenie, po czym spróbować usunąć większość okruchów w mechaniczny sposób. Jak? Obracając toster do góry nogami. Wtedy możesz wytrząsnąć resztki, a jeśli tak czy inaczej coś zostało w środku – usunąć okruchy szczoteczką do zębów.
Toster należy czyścić po każdym użytkowaniu, ponieważ jest on znacznie trudniejszy w konserwacji niż opiekacz do kanapek, którego teflonowe wnętrze można przetrzeć wilgotną szmatką. Trudniej ci umyć urządzenie, które z reguły jest zamknięte i mają się do niego zmieścić tylko dwie kromki chleba.
Czy woda z płynem do mycia wystarczy?
Czyszczenie opiekacza za pomocą środków chemicznych po usunięciu okruszków może nie być zbyt dobrym pomysłem ze względu na to, że mamy do czynienia z powierzchnią, która się nagrzewa. Zatem z reguły każdy środek, którego użyjemy, może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Stąd warto postawić sobie pytanie, czy nie lepiej myć opiekacz i toster systematycznie, by nie musieć zastanawiać się nad używaniem detergentów?
Toster i opiekacz do kanapek możesz w ostateczności umyć płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, by wypłukać resztki zastosowanego środka i dokładnie wytrzeć do sucha wnętrze sprzętu, a także okolice znajdujące się blisko kabla. Nie chcemy w końcu wywołać niebezpiecznych sytuacji przy okazji domowych porządków.
Co zrobić, by opiekacz brudził się znacznie wolniej?
Wiemy, że wnętrze tostera jest trudno dostępne i resztki jedzenia tam pozostawione lepiej usuwać mechanicznie. W przypadku opiekacza do kanapek sprawa wygląda nieco prościej. W tym przypadku można też sobie pomóc, by konserwacja urządzenia była przyjemnością. Wystarczy pomóc sobie natłuszczeniem powierzchni przed rozpoczęciem przygotowania kanapek. Zajmie ci to bardzo mało czasu, ale efekt naprawdę miło cię zaskoczy.
Chcąc zjeść smaczne kanapki z opiekacza, najpierw posmaruj jego wnętrze masłem lub innym tłuszczem – jeśli zdecydujesz się na półpłynny, dobrze użyć do tego celu pędzelka. Jeśli natomiast wolisz pokryć chleb tostowy tłuszczem – proszę bardzo. Chodzi o to, by zniwelować ryzyko przywierania do teflonu okruchów. Poza tym tak przygotowane grzanki są równie smaczne, co te przyrządzone bez tego dodatku. Jeśli obawiasz się o cholesterol, możesz zastąpić masło oliwą lub innym olejem. Możesz też poszukać produktów wegańskich lub bez laktozy.
Toster lub opiekacz to bezsprzecznie bardzo ważne sprzęty w każdej kuchni, jednak ich użytkowanie wymaga znajomości kilku tipów, które przedstawiliśmy w niniejszym artykule. Mamy nadzieję, że każda z porad będzie przydatna, a ty przestaniesz się martwić o stan tostera i będziesz mógł się cieszyć co rano samodzielnie przygotowanymi kanapkami na ciepło.