Okap kuchenny wymaga regularnego mycia i konserwacji. Dzięki tym zabiegom może przez długi czas sprawnie i wydajnie funkcjonować, eliminując nieprzyjemne zapachy i odprowadzając parę wodną. Pojawiający się na okapie brud może odstraszać. Wówczas nie tylko obudowa nie wygląda estetycznie, ale też działanie urządzenia może być zakłócone. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o stan okapu i jego najważniejsze elementy. Jak wyczyścić okap? Czasami tłusta powierzchnia sprawia wrażenie, że jest wręcz niemożliwa do umycia. Tymczasem znając kilka trików, nie jest to wcale takie trudne. Przekonaj się!
Dlaczego czyszczenie okapu jest tak ważne?
Brudny i zaniedbany okap ze stali lub innego materiału nie prezentuje się estetycznie i nie jest higieniczny. Jednak największym problemem jest to, że zabrudzenia negatywnie wpływają na pracę urządzenia. W efekcie z powodu zatkania przez tłuszcz i kurz najważniejszych elementów, z czasem pochłanianie oparów jest mniej wydajne. Podczas gotowania nalot tworzy się nie tylko na szafkach kuchennych, które myjesz regularnie, ale także na okapie.
Rodzaje okapów: pochłaniacze i wyciągi
Ze względu na tryb pracy, urządzenia okapowe dzielą się na wyciągi i pochłaniacze. Regularne dbanie o czystość istotne jest zwłaszcza w przypadku pochłaniaczy, które działają w trybie zamkniętym. Dlaczego? W zamkniętym obiegu do pomieszczenia wraca to samo powietrze, które zostało wciągnięte, tylko oczyszczone. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby nie wracało przez brudną kratkę i inne elementy. W przypadku wyciągów powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz. Zapewnia to nieco lepszą wentylację, ale nie zwalnia z obowiązku regularnego dbania o czystość urządzenia.
Jak często myć okap?
Istotną kwestią jest nie tylko to, jak wyczyścić okap kuchenny, ale też to, jak często to robić. Wyrobienie nawyku regularnego mycia pochłaniacza jest bardzo korzystne. Dzięki temu zabrudzenia usuwane są łatwiej, a ty nie musisz mierzyć się z zaschniętym osadem. Zatem jak często czyścić okap? Po każdym użyciu warto przetrzeć go ściereczką. Dokładniejsze sprzątanie uzależnione jest od częstotliwości gotowania. Jeśli przyrządzasz posiłki regularnie, warto przeprowadzić czyszczenie okapu raz w tygodniu. Pamiętaj o niewidocznych i ukrytych elementach. Gruntowne mycie, łącznie z filtrami, warto przeprowadzać raz w miesiącu, a wymianę wyeksploatowanych komponentów co kilka miesięcy.
Jak wyczyścić okap z tłuszczu? Podstawowe informacje
Jak czyścić okap kuchenny? Przed przystąpieniem do tego procesu, trzeba najpierw odłączyć urządzenie od prądu. Podczas codziennego przecierania sprzętu nie jest to konieczne, ale trzeba to zrobić, gdy planujesz rozkręcić okap i umyć wewnętrzne elementy. Raz w tygodniu warto zdemontować kratkę, na której znajduje się filtr w okapie. To pozwoli ci dostać się do najważniejszych części urządzenia, które wymagają mycia. Kratkę dobrze jest też namoczyć w gorącej wodzie i wyczyścić. Do usunięcia zanieczyszczeń przydadzą się gąbki, szmatka, płyn do mycia naczyń, a także woda z octem.
Domowe sposoby na oczyszczanie okapu
Chcesz skutecznie wyczyścić okap? Poznaj najlepsze domowe sposoby. Nie kosztują fortuny, a większość składników znajduje się w każdej kuchni. Warto przy tym pamiętać, że regularne czyszczenie daje najlepsze efekty!
1. Woda z dodatkiem płynu do naczyń – do ciepłej wody wystarczy wlać odrobinę płynu do naczyń i wykorzystać powstałą mieszankę do przetarcia wszystkich elementów okapu. Płyn do naczyń pomoże rozpuścić tłuszcze.
2. Oliwka dla niemowląt lub oliwa z oliwek – polecana zwłaszcza do okapu ze stali nierdzewnej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te produkty świetnie sprawdzą się oczyszczenia sprzętu AGD. Oliwkę możesz nałożyć ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Żadna warstwa tłuszczu nie pozostanie nienaruszona!
3. Rozpuszczalnik do farb – warto z niego skorzystać w przypadku bardzo silnych zabrudzeń i w trudno dostępnych miejscach. Po wszystkim należy użyć ciepłej wody z płynem do zmycia rozpuszczalnika. Przed zastosowaniem tej metody warto wcześniej zrobić próbkę na niewielkim fragmencie urządzenia, żeby sprawdzić, czy rozpuszczalnik nie wywoła przebarwienia. Dotyczy to w szczególności kolorowych okapów.
4. Woda z octem – jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić okap, woda z octem to doskonały środek. Sprawdzi się zwłaszcza jeśli konieczne jest usunięcie zabrudzeń z wnętrza okapu. Roztwór octowy można przygotować w formie sprayu, co jest niezwykle wygodne w użyciu. Pozwala też umyć filtr okapu.
5. Papka z sody oczyszczonej – do usunięcia zabrudzeń z okapu świetnie sprawdzi się papka z sody oczyszczonej. To skuteczny i sprawdzony sposób. Papkę najlepiej nakładać delikatnie zwilżoną ściereczką z mikrofibry, zostawić na kilka minut, a następnie wyszorować powierzchnię.
Wiesz już, jak wyczyścić okap domowymi sposobami. Gwarantujemy, że są one skuteczne. Jeśli jednak nie masz ochoty przygotowywać specjalnej mikstury, możesz też skorzystać z odpowiedniego detergentu. Dostępne na rynku środki czyszczące to świetne sposoby na walkę z zabrudzonym okapem.