Jak wyprasować koszulę? Poznaj kilka trików na porządne prasowanie koszul

Jak wyprasować koszulę? To proste dla kogoś, kto ma już wprawę. Jeśli dopiero się uczysz tej czynności, to poznaj sposoby na to, jak przygotować sobie tę część odzieży przed wyjściem z domu.
Alicja Kisiak
jak wyprasować koszulę

Staropolskie powiedzenie brzmi: „jak cię widzą, tak cię piszą”. Dlatego wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny, a co za tym idzie umiejętność prasowania ubrań. Koszula bez zagnieceń wygląda elegancko zarówno na spotkaniach biznesowych, jak i uroczystościach rodzinnych. A jak wyprasować koszulę, aby prezentowała się odpowiednio? Dowiesz się o tym, czytając ten artykuł.

Dlaczego warto poznać technikę prasowania?

Nawet jeśli zlecasz tę czynność w pralni albo masz od tego gosposię, to i tak warto wiedzieć, jak powinno się prawidłowo prasować odzież. Co, jeśli pralnia będzie nieczynna, a gosposia nie przyjdzie? W nagłych wypadkach i tak musisz radzić sobie samodzielnie. Jeśli nie wiesz, jak posługiwać się żelazkiem, twoje koszule będą wyglądały kiepsko. Co więcej, możesz łatwo zniszczyć materiał, a nawet niechcący wzniecić pożar w domu. A w najlepszym wypadku spóźnisz się na spotkanie albo pójdziesz w pogniecionej koszuli. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wyprasować koszulę.

Co warto wiedzieć o prasowaniu ubrań?

Kup sobie porządne żelazko z generatorem pary i zbiornikiem na wodę. Niektórzy wolą parownicę zamiast tradycyjnego żelazka. Konieczna też jest stabilna i czysta deska do prasowania. Efekty prasowania zależą też od tego, czy odpowiednio dopasujesz moc żelazka do rodzaju tkaniny koszuli. Zbyt wysoka temperatura spowoduje skurczenie materiału lub wręcz wypali w nim dziurę. Na wszelki wypadek zacznij od ustawienia niższej temperatury. Zwiększ ją, jeśli stwierdzisz, że zagniecenia nadal są widoczne.

Gładkie i eleganckie koszule zależą nie tylko od żelazka

Kupując koszule, zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały uszyte. Najłatwiej prasuje się poliestrowe i bawełniane, choć te z bawełny po nałożeniu szybko się gniotą. Najtrudniej uprasować koszule z jedwabiu i mieszanek lnu, choć potem długo wyglądają elegancko i świeżo. Przed rozwieszeniem prania na suszarce roztrzep je w powietrzu i nie susz zbyt długo. Najłatwiej wygładzić wilgotne koszule, ewentualnie trzeba je zwilżyć parą wodną z żelazka lub spryskać wodą. Upewnij się też, czy stopa żelazka jest czysta, aby niechcący nie zabrudzić odzieży.

Jak wyprasować koszulę? Kolejność czynności

Najpierw trzeba rozpiąć wszystkie guziki. Jak wyprasować koszulę tak przygotowaną? Prasuj kolejno poszczególne elementy koszuli:

  • kołnierzyk;
  • mankiety;
  • karczek na plecach;
  • rękawy;
  • przód koszuli i części między guzikami;
  • tył koszuli.

Jak wyprasować kołnierzyk i mankiety?

Zacznij od zewnętrznej części kołnierzyka, a potem uprasuj na płasko wewnętrzną część od rogu do środka. Zaprasuj kołnierz, aby się potem ułożył ładnie na szyi. Następnie wygładź mankiety. W rękawach zapinanych na spinki najpierw prasuje się stronę zewnętrzną, a potem wewnętrzną. W koszulach z rękawami na guziki przeprasuj tę część od wewnętrznej strony. Potem naciągnij górną część pleców na deskę i czubkiem żelazka wyprasuj materiał na ramionach i karczku.

Jak rozprasować rękawy?

Prasowanie rękawów koszuli wymaga nieco cierpliwości i wprawy. Rozciągnij je starannie na desce. Przejedź żelazkiem od pachy wzdłuż szwu aż do mankietu, a potem w odwrotną stronę aż do ramienia. Rękaw koszuli męskiej nie powinien mieć kantu, dlatego przeprasuj zagniecenie wzdłuż rękawa. Materiał na ramieniu rozprasujesz, naciągając go na wąską część deski, czyli rękawnik. Teraz przyszła pora na największe części koszuli.

Jak wyprasować przód i tył koszuli?

Rozłóż najpierw jeden brzeg koszuli na desce i starannie przejedź materiał żelazkiem. Zwróć uwagę na miejsca przy guzikach i dziurkach. Potem wyprasuj koszulę na plecach, ostrożnie przesuwając materiał. Sprawdź, czy nie powstały nowe zagniecenia na rękawach i barkach koszuli. W razie potrzeby powtórz czynność. Koszule z ciemnego materiału prasuj przez bawełniane ściereczki. W przeciwnym razie po kilku praniach tkanina będzie błyszczała nieestetycznie.

Koszula gotowa. I co dalej?

Rozwieś koszulę na wieszaku. Zapnij ją na 1 czy 2 guziki, aby nie zsunęła się na podłogę. Jeśli będzie wisiała w szafie lub w garderobie, to zwróć uwagę, czy inne wieszaki z ubraniami na nowo jej nie pogniotą. To niestety częsty problem, dlatego, jeśli masz czas, przygotuj swoją koszulę tuż przed wyjściem. No chyba, że masz już taką wprawę, że możesz przygotować na raz wszystkie koszule.

Żelazko sprawia wielu osobom sporo problemów. Co zrobić, jeśli ktoś go nie lubi, a chce schludnie wyglądać? Rozwiązaniem jest kupno ubrań uszytych z niegniotącego materiału i praca w miejscach, gdzie niewymagany jest dress code. Jeśli tego nie zrobisz, musisz wiedzieć, jak wyprasować koszulę.

Archiwum: lipiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts