Aby chromowane elementy prezentowały się schludnie, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Tylko wtedy osiągają pełnię swoich walorów estetycznych i właściwości. Zatem jak wyczyścić chrom domowym sposobem? W naszym artykule skupimy się w głównej mierze na czyszczeniu chromu łazienkowego, bo to właśnie on spędza sen z powiek wielu osobom.
Zapamiętaj!
- Chrom należy czyścić delikatnymi środkami i miękką gąbką lub szmatką. ✔️
- Trzeba go regularnie przecierać co kilka dni. ✔️
- Domowe środki wystarczająco łagodne dla chromu to: ocet, kwas cytrynowy, i płyn do mycia naczyń. ✔️
- Chromu nie wolno trzeć twardymi szczotkami lub druciakami, nawet gdy jest mocno zabrudzony. ❌
Jak poprawnie czyścić armaturę?
Jeśli przymierzasz się do gruntownego mycia baterii, dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować. Chromowane powierzchnie są wrażliwe na intensywne szorowanie, tarcie i silne środki czyszczące. Bez podstawowej wiedzy w łatwy sposób można pogorszyć sytuację i uszkodzić powłokę, zamiast przywrócić jej dawny blask. A oto najważniejsze zasady:
- Regularność. Optymalnie baterię powinno się przecierać co 2–3 dni. Zaleca się nawet wycieranie jej do sucha po każdym użyciu. Zapobiega to tworzeniu zacieków. Powstałe plamy są łatwiejsze do usunięcia, jeśli robi się to systematycznie;
- Używanie delikatnych szmatek z mikrofibry i miękkich gąbek;
- Twarde szczotki z ostrym włosiem, chociaż mogą wydawać się skuteczne, są nieodpowiednie do tak delikatnej powierzchni;
- Do mycia baterii najlepiej sprawdzają się delikatne, ogólnodostępne środki. Są nie tylko bezpieczne, ale też skuteczne i tanie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wyczyścić chrom domowym sposobem, to wiedz, że to nic trudnego.
Jak wyczyścić chrom domowym sposobem?
Jeśli chcesz skutecznie umyć łazienkowe wyposażenie bez użycia chemicznych detergentów, nic prostszego. Wszystko, czego potrzebujesz to łatwo dostępne środki, które albo masz w swoim domu, albo kupisz w pobliskim sklepie. A oto najpopularniejsze metody:
1. Ocet
Roztwór wody z octem doskonale sprawdza się do czyszczenia. Warto co tydzień lub częściej, jeśli jest taka potrzeba, przecierać baterię wilgotną ścierką nasączoną roztworem. Ten sposób nie tylko pozwoli na usunięcie zacieków i nalotu, ale też zapewni wyjątkowy połysk. Na większe zanieczyszczenia polecamy użyć kompresu nasączonego roztworem, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać.
2. Kwasek cytrynowy lub sok z cytryny
Doskonale radzi sobie z kamieniem, osadem i zabrudzeniami. Świetnie odświeża. Dodatkowo charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi i odkaża powierzchnie.
3. Spirytus salicylowy
Polecany jest wówczas, kiedy oczekujesz wyjątkowego połysku. Skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia i nie pozostawia smug. Dodatkowo odkaża i dezynfekuje powierzchnię.
4. Płyn do mycia naczyń
Bardzo uniwersalny środek czyszczący, który z powodzeniem poradzi sobie z doprowadzeniem chromowanej powierzchni do zadowalającego stanu. Użycie płynu do naczyń skutecznie usuwa resztki mydła i innych kosmetyków. Nie wykazuje natomiast wybitnych właściwości nabłyszczających.
Czy naturalne sposoby i polerowanie zapewniają połysk?
Wiele osób obawia się, że łatwe sposoby są nieskuteczne i do osiągnięcia spektakularnego efektu potrzebne są drogie, specjalistyczne preparaty. Nie możemy się z tym zgodzić! Naturalne sposoby dają świetne efekty i pozwalają skutecznie oczyścić wszelkie zanieczyszczenia. Do osiągnięcia idealnego połysku najlepiej użyć spirytusu salicylowego. Doskonale sprawdzi się też najprostsza mieszanka wody i octu.
Pamiętaj! ✨
Po użyciu każdego środka czyszczącego, nawet tego w 100% naturalnego, należy go usunąć za pomocą wody i wytrzeć powierzchnię do sucha.
Czy da się odnowić zaniedbaną armaturę?
Jeśli pojawiła się rdza, trzeba zadziałać błyskawicznie. Należy przygotować papkę z soli i soku z cytryny, nanieść na zabrudzone miejsce i zostawić na około 3 godziny. Następnie za pomocą ostrzejszej ściereczki należy wyszorować zabrudzone miejsce, aby pozbyć się rdzy. Trzeba zachować ostrożność i robić to delikatnie, żeby nie uszkodzić powłoki.
Podobną rolę spełni papka przygotowana z użyciem sody oczyszczonej. Natomiast jeśli doszło do miejscowego wypalenia warstwy chromu, pojawiły się zarysowania, odbarwienia i zacieki, naprawa może okazać się niemożliwa.
Dlaczego powierzchnie chromowane ulegają zabrudzeniom?
Baterie łazienkowe to elementy, które wykorzystywane są na co dzień. W wyniku dużej eksploatacji nie ma możliwości, żeby nie ulegały zabrudzeniom. Zacieki tworzą się głównie z powodu niewycierania armatury do sucha. Warto robić to w wypadku korzystania z umywalki, wanny, prysznica. Do tego dochodzą plamy po kosmetykach, zaschnięte resztki mydła, kurz, włosy. Dlatego tak ważne jest systematyczne dbanie o chromowane powierzchnie baterii. Zaniedbane, będą bardzo trudne do wyczyszczenia.
Profesjonalne środki czystości
Jeśli zabrudzenia powierzchni chromowanej są bardzo uporczywe, można sięgnąć po profesjonalne środki czystości. Powinna to być jednak ostateczność, dostępna wówczas, kiedy inne metody zawiodą. Specjalistyczne preparaty są skuteczne, ale mogą być zbyt silne i uszkodzić delikatną powłokę. Z całą pewnością powinny być dostosowane idealnie do rodzaju powierzchni, która ma zostać umyta. Specjalne preparaty można kupić stacjonarnie, ale oferują je także sklepy internetowe.
Wiesz już, jak wyczyścić chrom domowym sposobem. Najważniejsze jest regularne czyszczenie i konserwacja chromowanych powierzchni. Pamiętaj, że połączenie systematyczności i bezpiecznych, naturalnych sposobów czyszczenia zapewni spektakularne efekty.
Najczęściej zadawane pytania
Jak przywrócić blask chromu?
Często i delikatnie polerować chrom do sucha, i pilnować by nie stworzyły się zacieki. Warto też zastosować pastę do chromu i aluminium.
Czy ocet niszczy chrom?
Bardzo rzadko. Jeśli się obawiasz zniszczeń, możesz ocet rozrobić z wodą.
Jak odnowić porysowany chrom?
Porysowany chrom można wypolerować. Wymaga to jednak specjalistycznych narzędzi (polerki) i substancji (past).
Czy soda niszczy chrom?
Nie. Dopóki nie wetrzemy jej w chrom twardą szczotką lub drucikiem, to soda jest całkowicie bezpieczna.