W skrócie:
- Aby szybko usunąć starą okleinę z mebli, można użyć szpachelki, narzędzi do podgrzewania (żelazko lub suszarka do włosów) i papieru ściernego.
- Podczas zdrapywania okleiny należy zawsze zaczynać od narożników.
- Pozostałości forniru i kleju najlepiej usunąć rozpuszczalnikiem.
- Upewnij się, że powierzchnia jest gładka przed nałożeniem nowej okleiny.
- Rozpocznij klejenie od krawędzi i powoli odklejaj papier ochronny.
- Jeśli na powierzchni utworzą się pęcherzyki, przebij je szpilką.
- Nadmiar okleiny można usunąć za pomocą noża do papieru.
Jak szybko usunąć okleinę z mebli: najskuteczniejsze sposoby
Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, a jednocześnie nie masz czasu czy środków na remont, zastanów się nad wymianą okleiny z mebli. W ten sposób możesz łatwo i szybko odnowić wygląd kuchni, salonu lub sypialni. Jeśli znudził ci się dotychczasowy wygląd mebli, możesz wybrać okleinę imitującą drewno lub postawić na modny wzór. Niezależnie jednak jaką okleinę wybierzesz, twoje meble zyskają nowy wygląd.
Jak szybko usunąć okleinę z mebli? Możesz po prostu zdrapać ją szpachelką. W ten sposób mechanicznie usuniesz dotychczasową okleinę i jednocześnie przygotujesz meble do nałożenia nowej. Jeśli w którymś miejscu usunięcie okleiny sprawia trudności, możesz ją wcześniej rozgrzać. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku żelazko lub suszarka do włosów. Z mniejszej powierzchni okleinę można również usunąć za pomocą papieru ściernego.
Ciekawostka
Niezależnie jednak od tego, czy usuwasz okleinę z dużej, czy małej powierzchni, proces ten najlepiej zacząć od rogów. Po zdjęciu okleiny, pozostałości po kleju oraz pozostałości samej okleiny najlepiej usunąć przy pomocy rozpuszczalnika. W miejscach, gdzie pozostała większa ilość okleiny, możesz ją usunąć papierem ściernym o bardzo drobnej gramaturze. Dzięki temu pozbędziesz się starej i zniszczonej okleiny z mebli i przygotujesz je do dalszej odnowy.
W jaki sposób przykleić nową okleinę?
Jeśli chcesz na powierzchnię po starej okleinie nałożyć nową, musisz zadbać o to, by powierzchnia mebla była całkowicie gładka. Dlatego po zdjęciu okleiny wszystkie nierówności trzeba dokładnie usunąć papierem ściernym. Aby przykleić nową okleinę, należy oderwać papier zabezpieczający, a następnie powoli przyklejać ją zaczynając od krawędzi powierzchni.
Jeśli pierwszy raz nakładasz okleinę, pamiętaj, żeby nie odrywać od razu całego papieru zabezpieczającego, ale przyklejać okleinę powoli i stopniowo. Po przyklejeniu każdej warstwy najlepiej dodatkowo wygładzić ręką powierzchnię, na którą okleina już została naniesiona. W przypadku powstania pęcherzyków na oklejanej powierzchni najlepiej przekłuć je szpilką.
Co ważne, odrywanie okleiny uniemożliwia jej ponowne użycie! Jeśli po oklejeniu całej powierzchni w którymś miejscu pozostanie nadmiar okleiny, można go usunąć za pomocą nożyka do papieru.
Często zadawane pytania
Jak przykleić odchodzącą okleinę na meblach?
Najpierw usuń łuszczącą się okleinę za pomocą dłuta lub szpachli. Oczyść powierzchnię środkiem odtłuszczającym, takim jak spirytus, a następnie przeszlifuj ją na gładko. Nałóż cienką warstwę kleju do drewna na tył okleiny i dociśnij ją do mebla. Pozostaw klej do wyschnięcia.
Jak naprawić uszkodzoną okleinę na meblach?
Najlepszym sposobem na naprawę uszkodzonej okleiny na meblach jest użycie specjalnego zestawu do naprawy. Zestawy te zazwyczaj zawierają klej, szpachelkę i plaster okleiny, który pasuje do istniejącej. Ostrożnie usuń uszkodzony obszar, a następnie nałożyć łatkę naprawczą. Konieczne może być również przeszlifowanie obszaru i nałożenie bejcy lub uszczelniacza, aby naprawa wyglądała schludnie.
Czym odtłuścić meble przed oklejaniem?
Do odtłuszczania mebli przed oklejaniem często używa się spirytusu. Upewnij się, że podczas używania spirytusu nosisz rękawice ochronne i maskę.